Czas odchudzania przy diecie 1200 kcal i ćwiczeniach

Witam mam 18 lat i 164 cm wzrostu waże ok 65 kg i chcę schudnąć kilka kilogramów. Ćwiczę codziennie, bieżnia przez godz, szybki marsz do tego ćwiczenia na brzuch i pośladki. Staram się jeśli do 1200 kcal dziennie. Moje pytanie jest w jakim czasie uda mi się schudnąć ?
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Dzień dobry!
Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej. 1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.

2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień zaczynaj od śniadania.

3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii.

4. Pamiętaj o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.

5. Każdego dnia co najmniej dwa razy spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry, sery.

6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych (smalec, tłuste mięsa), a więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek).

7. Źródłem białka w twojej diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego.

8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii).

9. Pij wystarczającą ilość płynów – minimum 2 litry dziennie.

10. Unikaj alkoholu. Zapraszam również na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

0

Witam, dieta 1200kcal w Pani wieku i przy takiej aktywności fizycznej jest według mnie za niska. Może spowodować niedobory w organizmie oraz braki energii, przez co wysiłek nie będzie mógł być kontynuowany. Proponowałabym zamiast liczenia kalorii przestrzeganie zasad zdrowego żywienia, unormowanie i uregulowanie swojej diety i oczywiście wysiłek fizyczny a efekty na pewno przyjdą i to bez zagrożenia efektem jo-jo. W zdrowym żywieniu najważniejsze jest spożywanie 4-5 posiłków dziennie w odstępach 3-4h. Dzień zawsze zaczynamy od śniadania a ostatni posiłek jemy na 2,5-3h przed snem. Zdrowa dieta powinna obfitować w produkty zbożowe pełnoziarniste - ciemne pieczywo, kasze, ciemny ryż, makaron pełnoziarnisty. Ważne w diecie są również warzywa zwłaszcza jedzone w formie surowej - dają poczucie sytości, dostarczają witaminy, składniki mineralne oraz błonnik a także owoce. 1-2 razy w tygodniu w jadłospisie powinna wystąpić ryba oraz nasiona roślin strączkowych. Bardzo ważna jest również odpowiednia podaż płynów, 2 litry płynów nie niosących kalorii to minimum, które powinno się spożywać. Z diety należny wykluczyć żywność wysoko przetworzoną, przekąskową, fast food oraz słodycze. Przestrzeganie tych zasad oraz aktywność fizyczna, którą Pani opisała na pewno pozwolą w zdrowy sposób zrzucić te kilka kilogramów.
Pozdrawiam, dietetyk Monika Majcher-Lipiejko

0

witam, to zdecydownie za niska kalorycznosc diety w tak młodym organizmie i przy aktywnosci fizycznej warto zwiekszyc do 1500-1600kcal na dzien a afekt moze byc od 0,5 do 1kg na tydzien jelsi spada wiecej to i tak nie jest to tkanka tłuszczowa tylko woda wiec po co?

0

Witam, prawidłowo zaplanowana dieta na poziomie 1200 kcal przy wysiłku fizycznym powinna powodować spadek masy ciała ok. 0,5-1 kg tygodniowo.

0

Witam, stosowanie diety 1200 kcal w tak młodym wieku przy aktywności fizycznej, którą Pani deklaruje doprowadzi do takiej sytuacji, ze za kilka lat nie będzie Pani w stanie poradzić sobie z całym sztabem specjalistów z ustabilizowaniem przemiany materii. To zdecydowanie za niska podaż energii. Zachęcam do skorzystania z porady specjalisty dietetyka. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl

0

Moim zdaniem 1200kcal to zbyt uboga energetycznie dieta. Przypuszcza, że wynosi mniej niż Pani Podstawowa Przemiana Materii i może powodować znaczne spowolnienie metabolizmu (zjawisko bardzo nie korzystne). Zachęcam, aby zwiększyć kaloryczność diety do przynajmniej 1500kcal.
Możemy przypuszczać, że wówczas spadek masy ciała wyniesie ok 0,5kg na 1 tydzień. Jednak są to stricte wyliczenia, a to jak zachowa się organizm to kwestia bardzo indywidualna.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Efekty po diecie 1200 kcal

jestem na diecie 1200 kcal od ponad tygodnia chcialabym wiedziec po jakim czasie beda efekty,dodam tez ze nie mam czasu cwiczyc niestety...
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Witam. Ciężko powiedzieć kiedy pojawią się oczekiwane efekty. Zazwyczaj pierwsze efekty widać w pierwszym miesiącu stosowania diety. Jednak jest to uzależnione od poziomu aktywności fizycznej i sposobu odżywiania. Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak można schudnąć na diecie 1200 kcal?

Mam 37 lat, waga 85 kg, kobieta, opiekuję się 2 dzieci. Kiedyś stosowałam różne diety z różnymi wynikami, teraz zaczynam diete1200 cal. W rodzinie występuje nadwaga u kobiet po urodzeniu dzieci i tak zostaje, mimo że kiedyś były to osoby szczupłe. Lekarka z przychodni przepisała mi zelixe, ale jej nie brałam po przeczytaniu o skutkach ubocznych na internecie. Chcę schudnąć, ale nie dam rady ćwiczyć. Bardzo bolą mnie stawy, w kolanach i barku ''strzelają' 'mi kości. Byłam u ortopedy, dostawałam blokady i jakieś zastrzyki, ale nic nie pomogło. Jem ok. 4 razy dziennie, piję 2litry (woda, herbata i kawa odchudzająca), 1 owoc dziennie, oprócz bananów i winogron, dużo warzyw. Oczywiście zdarzają się jakieś wpadki (słodycze), ale staram się tylko z jakiejś okazji. Ogólnie nie choruję, ale te kg doprowadzają mnie do szału. Boję się, że nabawię się jakiejś choroby psychicznej, bo w depresję to już wpadłam. Nie dam rady ćwiczyć, bo każdy ruch sprawia mi ból. Co robić, aby pozbyć się tego balastu? Nie wierzę w diety cud ani w tabletki. Pozdrawiam.

KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu

Witam!

Nie podała Pani swojego wzrostu, więc ciężko mi ocenić, jak dużą ma Pani nadwagę i jaka dieta byłaby odpowiednia.

Piramida zdrowego żywienia (każdego dnia należy spożyć):
• 5 porcji produktów zbożowych (pieczywo, kasze, ryż, płatki zbożowe, musli);
• 4 porcje warzyw ( w tym ziemniaków) - warzywa można spożywać praktycznie bez ograniczeń;
• 1 porcję owoców (zgodnie z Piramidą Żywienia powinny to być 3 porcje, jednak przy diecie odchudzającej polecałabym ograniczenie się do 1 porcji);
• mleko i przetwory mleczne - 2 porcje (mleko, kefir, maślanka, jogurt, ser) - dobrze wybierać produkty odtłuszczone, w wersji "light";
• mięso, ryby lub nasiona roślin strączkowych - 1 porcja.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Nie można zapominać o odpowiedniej podaży płynów – minimum to 1,5-2 l dziennie. W czasie upałów i intensywnych treningów zawsze należy pić więcej, aby wyrównać straty z potem. Korzystne będzie picie wody niegazowanej, herbaty zielonej, czerwonej, czarnej (bez cukru). Jeśli chodzi o napoje, to należy wykluczyć napoje dosładzane (soki, napoje kolorowe), tłuste napoje mleczne oraz mocną kawę.

Powinna Pani zwiększyć ilość warzyw w diecie. Zawarty w nich błonnik zapewnia sytość.
Podstawę żywienia powinny stanowić pełnoziarniste produkty zbożowe:
-grube kasze,
-ciemne pieczywo,
-chleb typu graham,
-brązowy ryż.
Pieczywo razowe nie powinno jednak zawierać dodatku karmelu, czy miodu. Pieczywo jasne, makarony, pozostałe kasze i ziemniaki najlepiej jest ograniczyć.
Nabiał powinien być odtłuszczony. W przypadku mleka minimum tłuszczu to 1,5%. Umożliwi to wchłanianie się witamin A, D, E, K.

Zamiast czerwonego mięsa korzystniej jest spożywać ryby. Mało kilokalorii ma: dorsz, flądra, mintaj, morszczuk, sandacz, szczupak (poniżej 100 kcal/100 g). Z wędlin najlepiej wybierać te chude (szynkę z piersi indyka, polędwicę). Wykluczyć trzeba tłuste balerony, parówki, salami, boczek, mięso ze skórą. Ograniczeniu powinno podlegać także mięso czerwone (krwiste), gdyż duże jego ilości przyczyniają się do rozwoju miażdżycy.

Dobrze jest zrezygnować z serów żółtych, lub przynajmniej wybierać wersję "light" oraz wykluczyć alkohol, gdyż jest kaloryczny. 0,5 litra piwa to 250 kcal!

Do smarowania nadają się margaryny o obniżonej ilości tłuszczu (niektóre zawierają go aż 3 razy mniej niż tradycyjne masło, stąd warto czytać etykiety). Do sałatek można dodawać oliwę/olej roślinny w ilości ok. 1 łyżki (5-10 g).Należy unikać także sosów na bazie majonezu (zawierają go również „kupne sałatki”) oraz smażenia. Jaja można jeść 3-4 razy w tygodniu (zamiennie z wędlinami).

Z diety powinno się wykluczyć produkty zawierające cukry łatwo przyswajalne: cukier, miód, dżemy, ciasta, ciastka, czekolady i inne łakocie. W diecie odchudzającej nie ma miejsca także na fast-foody.

Jeśli chodzi o słodycze, to proponowałabym zdrowsze zamienniki i są to:
- galaretki owocowe,
- kisiele (wyporcjowane), zdrowsze jeśli dodamy do nich np. starte jabłko,
- batony zbożowe (typu muesli),
- sorbety owocowe,
- koktajle mleczno-owocowe,
- musy owocowe,
- kakao na odtłuszczonym mleku,
- cukierki na bazie słodzików,
- lody śmietankowe (wyporcjowane) bez dodatków.
Nie polecam czekolad typu "light" - czasem zawierają nawet więcej kilokalorii niż czekolady tradycyjne.

Z metod kulinarnych najkorzystniejsze jest gotowanie na parze – pozawala na „zaoszczędzenie” witamin i składników mineralnych, traconych w czasie obróbki kulinarnej. Należy unikać smażenia. Jedzenie może być także przygotowywane metodą pieczenia, duszenia w małej ilości tłuszczu. Należy zrezygnować z zagęszczania zup i zabielania.

Ilość dodawanej soli dobrze jest ograniczyć do 5 g/dobę, co odpowiada jednej łyżeczce (na etykietach przypraw należy szukać także dodaku glutaminianu sodu). Do diety można włączyć przyprawy przyspieszające przemianę materii: kminek, kolendrę, majeranek, ogórecznik, seler, czy rutę.

Warto, aby udała się Pani do fizjoterapeuty, który pomoże dobrać ćwiczenia do stanu Pani zdrowia.

Pozdrawiam ciepło

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty