Odchudzanie 1 kg tygodniowo

chciałabym chudnąć 1 kg tygodniowo, proszę napisać czy plan jest dobry: - tryb życia podczas odchudzania: cały dzien siedze przy biurku ( pisze prace mgr w wakacje), czasem zmyje naczynia, zejde do kuchni po schodach na kawe etc - ruch jaki planuję to 3 godziny na rowerze dziennie codziennie tempo wolne ok 10-12 km na godzine ( typowo rekreacyjnie i dla przyjemnosci) - dieta 5 posilkow dziennie, w kazdym bialko + warzywa i owoce - max 1200 kcal dziennie ramowo OK czy coś do zmiany? :)
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Ogólny plan zmiany trybu życia jest prawidłowym, przy czym całkowita kaloryczność dziennej racji pokarmowej jest za niska. Trudno bez danych o wymiarach określić zalecaną podaż energii z uwzględnieniem deficytu, jednak przy deklarowanej aktywności fizycznej, myślę że dieta 1500-1700 kcal będzie wystarczająca.
W przeciwnym razie organizm otrzyma zbyt małą ilość składników odżywczych dla jego prawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo przyzwyczajony do tak niskiej kaloryczności diety, po zwiększeniu podaży energii może zareagować tak zwanym efektem jo-jo.
Proszę także pamiętać w diecie o bardzo ważnym aspekcie - źródłach węglowodanów. Najlepiej wybierać spośród nich pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, makaron razowy, płatki owsiane, żytnie i otręby.
W dziennym jadłospisie nie może również zabraknąć zdrowych tłuszczów w postaci olejów roślinnych dodawanych na surowo do dań i sałatek(w ilości ok. 1 -2 łyżek dziennie)

Witam,
Masz dobre założenia, ale żeby określić czy dieta 1200kcal będzie odpowiednia dietetyk musi poznać Twoją masę ciała oraz wzrost. Jeśli chodzi o rower na początku będzie wystarczał jednak później prawdopodobnie będziesz potrzebowała zwiększenia wysiłku fizycznego.
Pozdrawiam
Edyta Obolewicz