Witam
Przede wszystkim należałoby zwiększyć liczbę posiłków. Spożywając jeden dziennie, organizm przestawia się na tryb oszczędny i magazynuje energię w postaci tkanki tłuszczowej. Jest to jedną z przyczyn nadwagi i otyłości, a ponadto prowadzi do wielu chorób. Zwiększając liczbę posiłków do 4-5 dziennie, ale mniejszych objętościowo, ureguluje się metabolizm, a organizm otrzyma odpowiednią ilość energii i składników odżywczych.
Spośród produktów spożywczych warto wybierać te zdrowe- chude mięso i ryby, produkty mleczne, oleje roślinne dodawane na surowo, pełnoziarniste produkty zbożowe.
Spośród rodzajów obróbki kulinarnej polecam gotowanie i pieczenie.
Proponowała bym także wprowadzić regularną aktywność fizyczną -minimum 3 razy dziennie. Może to być dowolna forma sportu, ćwiczenia lub długie spacery.
Witam serdecznie,
Przy wzroście 163 cm prawidłowa waga to 55-65 kg, wszystko zależy od budowy ciała i jego składu (ilości tkanki tłuszczowej). By zrzucić te parę kilogramów powinna Pani przede wszystkim zacząć jeść regularnie. Jeżeli organizm dostaje energię z jedzenia tylko raz dziennie może zwalniać metabolizm, co zwiększa ryzyko nadwagii. Proszę spożywać 5 posiłków dziennie, co 3 godziny, pierwszy do godziny po przebudzeniu, ostatni na 3 godziny przed snem. W skład posiłków powinny wchodzić warzywa, chude mięso (drób) i ryby, chudy nabiał (jogurty i kefiry naturlane, chudy twaróg), jajka, produkty zbożowe (takie jak płatki owsiane, otręby, kasze, ryż brązowy, razowe pieczywo), owoce. 2 ostatnie grupy produków należy ograniczyć w drugiej połowie dnia. Proszę również pić min 1,5 litra wody dziennie. Oczywiście warto by było również chociaż trochę się poruszać (spacery, rower...) W dokładnym ustaleniu ilości w/w produktów w dziennym menu powinnien pomóc dietetyk, dlatego w razie potrzeby zapraszam na wizytę :)
pozdrawiam!
Małgorzata Krukowska - dietetyk
Dzień dobry, nie ukrywam, że rozpiętość 8kg - jest dość zaskakująca – rozumiem, że waga waha się w tym przedziale w ciągu roku. 69kg to górna granica wagi prawidłowej, powyżej mamy już do czynienia z nadwagą. Pierwsza zmiana jaką należałoby wprowadzić to: zacząć jeść systematycznie 4-5 posiłków na dzień z przerwami ok. 3 godzinnymi i nie najadać się do syta!!!
Dieta powinna być urozmaicona w przypadku kobiety kaloryczność nie powinna przekraczać 1700-1900kcal, u mężczyzn 2300kcal.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Odchudzanie z ud i brzucha u 13-latki – odpowiada Roma Wojtewicz
- Prawidłowa waga dla 12-latki i sposoby na odchudzenie – odpowiada Roma Wojtewicz
- Dieta na zrzucenie wagi u nastolatka – odpowiada Roma Wojtewicz
- Odchudzanie przy lekkiej nadwadze u nastolatka – odpowiada Roma Wojtewicz
- Bezpieczne odchudzanie u 16-latki – odpowiada Roma Wojtewicz
- Cellulit, grube uda i boczki mimo intensywnych ćwiczeń i diety – odpowiada Roma Wojtewicz
- W jaki sposób mogłabym schudnąć? – odpowiada Roma Wojtewicz
- Odchudzanie u 12-latki, która waży 60 kg przy 160 cm wzrostu – odpowiada Roma Wojtewicz
- Jak bezpiecznie zrzucić kilka kilogramów? – odpowiada Roma Wojtewicz
- Odchudzanie kilku kg u 14-latka – odpowiada Roma Wojtewicz
artykuły
Dieta matki karmiącej - jadłospis, suplementy diety
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywieni
Otyłość brzuszna - przyczyny, leczenie, dieta, ćwiczenia
Otyłość brzuszna znacznie częściej występuje u męż
Dieta w ciąży na mdłości. Zasady zdrowego odżywiania przyszłej mamy
Dieta w ciąży powinna być zróżnicowana. Tym bardzi