Prawidłowa waga dla 12-latki i sposoby na odchudzenie

Witajcie! Ile powinna ważyć 12-latka ? Mam 163 cm zwrostu i waże 62 kg. ... Jest no napewno nadwaga .Proszę abyście pomogli mi abym była szczupła !!!
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Podane parametry nie wskazują na nadwagę. Jednocześnie zgodnie z normami, zalecana masa ciała w tym wieku mieści się w granicach 55kg.
Aby normalizować masę ciała i zredukować ewentualną nagromadzoną tkankę tłuszczową, należałoby wprowadzić kilka zasad zdrowego stylu życia.Niezwykle istotna w tym zakresie jest regularność spożywania posiłków - w ten sposób metabolizm stabilizuje się, co zapobiega odkładaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej "na zapas". Warto wprowadzić 5 posiłków dziennie. Jednocześnie jednak wśród tych posiłków przeważać powinny zdrowe produkty - spośród produktów zbożowych są to przede wszystkim pełnoziarniste makarony, pieczywo i brązowy ryż. Źródłem białka w diecie powinno być chude mięso (głównie drób) i ryby. Cenne w diecie jest też mleko i produkty mleczne obfitujące w wapń, który wspomaga rozwój kości.
W codziennym jadłospisie powinno znaleźć się dużo świeżych (lub gotowanych na parze) warzyw i owoców - są one bogate w witaminy i składniki mineralne, a także zawierają dużo błonnika, który wspomaga pracę jelit i daje uczucie sytości.
Cennym elementem jest również regularna aktywność fizyczna - minimum 40 min ćwiczeń każdego dnia.