Dieta na zrzucenie wagi u nastolatka

Witam, mam 15 lat, 163 wzrostu i waze 64 kilogramy. Zalezy mi na tym, aby do grudnia schudnac do 52,-55 kilogramow. Co musialabym robic, co jesc, a co sobie calkowicie odpuscic? W wakacje schudlam 6 kg, wiec to juz sukces. Prosze o pomoc.
15 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przede wszystkim należy pamiętać, że zdrowe i bezpieczne odchudzanie opiera się na utracie masy ciała w wymiarze 0,5 kg/tydzień. Tych wytycznych należy się trzymać, aby uniknąć niedoborów pokarmowych i efektu jo-jo.
Niezwykle istotna w zakresie diety jest regularność spożywania posiłków - w ten sposób metabolizm stabilizuje się, co zapobiega odkładaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej "na zapas". Warto wprowadzić 5 posiłków dziennie. Jednocześnie jednak wśród tych posiłków przeważać powinny zdrowe produkty - spośród produktów zbożowych są to przede wszystkim pełnoziarniste makarony, pieczywo i brązowy ryż. Źródłem białka w diecie powinno być chude mięso (głównie drób) i ryby.
Warto dbać też o codzienną podaż warzyw i owoców.
Unikać należy natomiast słodyczy, słodzonych napojów, żywności przetworzonej i kalorycznych przekąsek.
Korzystnym aspektem będzie również włączenie regularnej aktywności fizycznej w postaci dowolnego rodzaju sportu.
pozdrawiam