Dieta i ćwiczenia dla 16-latki

dzien dobry. ma na imie iza i mam problem z nadwaga . mam 16 lat i przy wzrosciie 170 cm waze okolo 80 kilo . mam strasznie duze uda i pupe i chcialabym cos zmienic gdyz wszyscy wytykaja mnie palcami . potrzebuje specjalnej diety i specjalnych cwiczen . pomocy i z gory dziekuje
16 LAT ponad rok temu
Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań
71 poziom zaufania

Witam
Aby normalizować masę ciała i zredukować nagromadzoną tkankę tłuszczową, należałoby wprowadzić kilka zasad zdrowego stylu życia.Niezwykle istotna w tym zakresie jest regularność spożywania posiłków - w ten sposób metabolizm stabilizuje się, co zapobiega odkładaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej "na zapas". Warto wprowadzić 5 posiłków dziennie. Jednocześnie jednak wśród tych posiłków przeważać powinny zdrowe produkty - spośród produktów zbożowych są to przede wszystkim pełnoziarniste makarony, pieczywo i brązowy ryż. Źródłem białka w diecie powinno być chude mięso (głównie drób) i ryby. Cenne w diecie jest też mleko i produkty mleczne.
W codziennym jadłospisie powinno znaleźć się dużo świeżych (lub gotowanych na parze) warzyw i owoców - są one bogate w witaminy i składniki mineralne, a także zawierają dużo błonnika, który wspomaga pracę jelit i daje uczucie sytości.
Unikać należy słodyczy, słonych przekąsek, żywności typu fast food.
W zakresie aktywności fizycznej polecam realizowaną codziennie dowolną formę sportu lub ćwiczenia na wybrane partie ciała.

0

Podane przez Ciebie dane wskazują na znaczą otyłość - jesteś w okolicy 97 centyla na siatce centylowej.
Zacznij więcej się ruszać. Głównie zalecam ćwiczenia aerobowe: rower, bieganie, basen. Jeżeli się krępujesz - ćwicz w domu, na znanych serwisach z plikami wideo masz dostępne całe zestawy ćwiczeń.
Zmień nawyki żywieniowe: jedz często małe ilości pokarmów. Nie omijaj śniadań. Warzywa powinny zawitać na Twoim talerzu na dłuższy czas. Ogranicz słodycze, przekąski, słodkie napoje.
W razie problemów z ułożeniem sobie diety skontaktuj się za specjalistą.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dieta przy ćwiczeniach dla 16-latki

Mam 16 lat, ważę 58 kg i mam 170 cm wzrostu, chciałabym schudnąć z brzucha, gdyż w ostatnim tygodniu przytyłam w tych okolicach około 4 kg. Niestety tyję tylko tam. Ćwiczenia zaczynam od dzisiaj, ale brakuje mi diety. Jaka będzie dla mnie odpowiednia? Co powinnam jeść, a czego nie? Pozdrawiam :)
KOBIETA, 16 LAT ponad rok temu

Witam. Twoja masa ciała jest prawidłowa, jednak jeśli czujesz dyskomfort i źle się czujesz z tkanką tłuszczową w okolicach brzucha, może go wymodelować właśnie poprzez ćwiczenia. Zalecenia dietetyczne będą obejmowały raczej unikanie błędów żywieniowych, a nie jako taką dietę odchudzającą. Polecam zapoznanie się zastosowanie do artykułu http://abcodchudzanie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dieta odchudzająca dla 16-latki

Witam. Moja siostra ma 16 lat, waży 58.9 kg i ma 176 cm wzrostu. Ma odstający brzuch i duże uda. W czerwcu jedzie na wycieczkę do Włoch i bardzo chciałaby schudnąć. Jeszcze chciałam dodać, że siostra ma powiększone jelito, ponieważ w dzieciństwie miała zaparcia. Jaką dietę ma stosować? Jakie ćwiczenia ma wykonywać?
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Witam,

W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na temat Pani siostry, aby ustalić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak siostra powinna i skupić się na regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać ok. 3h przed snem. Siostra powinna również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.

Jeżeli chodzi o ćwiczenia fizyczne to stanowią one 30% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę. Ważne aby aktywność była systematyczna i sprawiała Pani siostrze przyjemność. Może skorzystać z pomocy trenera fitness, siłowni lub ćwiczyć w domu. W Internecie znajdzie Pani bardzo wiele zestawów treningowych. Siostra musi dostosować je do własnych możliwości. Powinna zwracać uwagę na prawidłową technikę ćwiczeń aby nie obciążać stawów czy odcinka krzyżowo-lędźwiowego. Osobiście mogę polecić zestawy: Mel B, FitnessBlender, Zuzka light, Odchudzanie bez kitów, Be Fit Woman, Fitappy, XHitDaily, Tiffany Rothe.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do dziennego zapotrzebowania energetycznego Pani siostry oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0

Witam!
Jadłospis powinien być dostosowany w sposób indywidualny w zależności od stylu życia oraz indywidualnych uwarunkowań. Podam kilka istotnych zasad żywieniowych.
1. Zaplanuj 4-5 posiłków dziennie (wśród nich przynajmniej jeden powinien być posiłkiem ciepłym).
2. W głównych posiłkach powinno znajdować się źródło pełnowartościowego białka (np. mięso, ryby, wędliny, jaja).
3. Zaleca się podawanie chudych wędlin i mięsa. Z mięs należy wykrawać tłuste kawałki, a drób serwować bez skóry.
4. Mleko i przetwory mleczne powinny być spożywane każdego dnia.
5. Wybieraj dobrej jakości tłuszcz roślinny i masło.
6. Do surówek powinien być dodawany olej słonecznikowy, rzepakowy lub oliwa z oliwek.
7. Sałatki owocowe mogą być posypane np. nasionami słonecznika, orzechami włoskimi. Takie sałatki powinny zastąpić słodkie przekąski (batony, czekolady, lody).
8. Zalecane jest zwiększyć ilość warzyw w diecie.
9. Wskazane jest stosowanie produktów pełnoziarnistych (ryż brązowy, kasza gryczana, makaron pełnoziarnisty, pieczywo razowe). Produkty pełnoziarniste są źródłem węglowodanów złożonych, które dają więcej energii.
10. Zalecane jest stosowanie różnorodnych technik przyrządzania potraw- gotowanie w wodzie, na parze, pieczenie w folii lub bez, zapiekanie. Smażenie powinno być ograniczone.
11. Należy ograniczyć spożycie słodyczy oraz unikać żywności typu „fast-food”.
12. Polecam picie wody mineralnej niegazowanej zamiast dosładzanych napojów, które są źródłem „pustych kalorii”.
13. Zadbaj o aktywność fizyczną!

Po dodatkowe wskazówki i przepisy dietetyczne zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty