Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 4 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czemu przy braniu cynku często pojawiają się nudności?

Witam. Czemu przy braniu cynku często pojawiają się nudności? (nie tylko ja się na to skarżę). Czy dawka była zbyt duża (zincas forte) a może mój organizm "daje mi cynk", że tego nie potrzebuje? Przyjmowałam cynk z powodu wypadania włosów. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Cała prawda o multiwitaminach

Mgr Ewa Tomczyk Dietetyk, Wrocław
30 poziom zaufania

Witam,
proszę wzbogacić swój jadłospis w produkty, które dostarczają cynku w naturalnej postaci (mięso, ryby, orzechy, kasza gryczana oraz nasiona).

Stosowanie zbilansowanego jadłospisu nie będzie mieć skutków ubocznych związanych z przedawkowaniem cynku w takiej postaci, a z pewnością pomoże rozwiązać Pani problem. Cynk zapewnia prawidłowe funkcjonowanie naszych zmysłów m. in. smaku- stąd jego nadmierne przyjmowanie może mieć negatywne konsekwencje w postaci np. nudności.

Pozdrawiam :)

Dietetyk należący do Polskiego Towarzystwa Dietetyki.
0

Objawy, o których Pani pisze zaliczają się do pierwszych symptomów przedawkowania cynku. Zbyt duża ilość cynku w organizmie oprócz mdłości może powodować także bóle głowy, ogólne osłabienie, nadmierne ślinienie, złe samopoczucie, dreszcze i gorączkę. Dłuższa suplementacja tym pierwiastkiem może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania miedzi i żelaza. Dzieje się tak, ponieważ te trzy pierwiastki konkurują ze sobą we wchłanianiu z jelit do krwi, dlatego nadmiar któregoś z nich powoduje zaburzenia. Zbyt długie przyjmowanie dodatkowego cynku może także przyczynić się do powstania nowotworów. Suplementacja cynkiem powinna zakończyć się, kiedy jawne objawy niedoboru znikną. Ogólnie uważa się, że odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza wystarczającej ilości tego pierwiastka. Najlepszym źródłem cynku są podroby, pestki dyni, mięso, żółtka jaja oraz rośliny strączkowe. W Pani przypadku, przy występowaniu nudności, zalecamy niezwłoczną konsultację z lekarzem.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Absolwent dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy