Czy stres prześladuje Panią na każdym kroku? Czy odczuwa Pani bardzo częste, nawet po wypkczynku, zmęczenie? Jeżeli wszystko Panią irytuje? Ma problemy ze snem, śpi krótko lub z przerwami? Warto udać się na psychoterapię.
Pozdrawiam.
Bóle głowy mogą być spowodowane wieloma różnorodnymi przyczynami. Jeśli lekarz, po przeprowadzeniu badań, wykluczył przyczyny somatyczne to najprawdopodobniej przyczyny Pani dolegliwości będą tkwić w sferze psychologicznej. Najlepiej będzie jeśli skonsultuje Pani swój problem z psychologiem. Być może konieczna będzie psychoterapia podczas której miedzy innymi nauczy się Pani jak radzić sobie z trudnościami i stresem.
Witam,
zachęcam do konsultacji z psychologiem/psychoterapeutą. Praca ze specjalistą pomoże Pani opanować sytuację. Warto zająć się problemem od razu, gdyż może się pogłębić.
Tymczasem proszę wypróbować ćwiczenia relaksacyjne, być może polepszą komfort Pani funkcjonowania.
Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
Witam,
Spotykam w swoim gabinecie pacjentów, którzy mają podobne problemy. Tak - ból głowy może być związany z napięciem i stresem, o ile lekarz zrobił potrzebne badania i nie ma przyczyn somatycznych.
Aby pomóc sobie, warto kilka razy dzienni wykonywac proste ćwiczenie relaksacyjne:
Usiądź w wygodnej pozycji, połóż się lub – jeśli stoisz – oprzyj mocno dwie nogi na ziemi.
Przymknij oczy lub zatrzymaj wzrok na jakimś relaksującym widoku.
Spowolnij oddech. Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób, który ja nazywam „4-4-6”. Polega to na tym, że bierzesz wdech licząc do 4. Potem zatrzymujesz oddech i znów liczysz do 4. A następnie robisz wydech (przez nos lub usta) licząc do sześciu (lub ośmiu jeśli tak ci wygodniej). Tempo liczenia nie ma większego znaczenia, powinno być takie, z którym czujesz się komfortowo. Ważne jest to, żeby wydech trwał znacząco dłużej niż wdech.
Oddychaj tak przez dwie minuty, a na koniec powiedz do siebie coś wspierającego, np.: „Już dobrze”, „Będzie ok”, „Dam sobie radę”.
Gdy już nabierzesz wprawy, możesz połączyć to z oddychaniem przeponą, kiedy to podczas wdechu unosi się bardziej brzuch niż klatka piersiowa. W taki sposób oddychasz, kiedy śpisz.
Stosuj tę technikę kilka razy dziennie, gdy tylko sobie o tym przypomnisz – po przebudzeniu, w drodze do pracy, w przerwie na lunch, przed zaśnięciem (będziesz lepiej spać!). Użyj jej również wtedy, gdy czujesz się zestresowana, gdy opanowuje cię złość, gdy się czegoś boisz – oddychaj wówczas tak długo, aż poczujesz, że zaczynasz się uspakajać.
To taki psychologiczny „must-have”, dzięki któremu obniżysz poziom życiowego stresu i będziesz lepiej sobie radzić, gdy poczujesz złość, niepokój i inne trudne emocje.
Polecam,
Marta Dziekanowska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Częste bóle głowy i brzucha oraz mdłości i biegunki – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Drżenie rąk i nadmierna potliwość podczas stresu – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Jak mam radzić sobie z tymi napadami duszności? – odpowiada lek. Magdalena Reszczyńska
- Zawroty głowy i spłycony oddech przy nerwicy lękowej – odpowiada mgr Edward Jakubowicz
- W jaki sposób stres wpływa na ból głowy? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Czy nawracające bóle głowy mogą być spowodowane stresem na studiach? – odpowiada Lek. Konstanty Dąbski
- Zawroty głowy, problemy z koncentracją a podejrzenie nerwicy – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Co jest przyczyną niemożliwości pełnego oddechu? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Leczenie silnego stresu – odpowiada mgr Katarzyna Binder
- Bole głowy u dziecka a stres – odpowiada Mgr Nina Szalas