Czuję się bezradna, słaba i nic nie warta. Czy to już jest depresja?

Nigdy nie byłam osobą nadmiernie towarzyską, jednak interesowała mnie opinia innych w kwestii mojego wyglądu czy charakteru. Teraz całkowicie przestało mnie obchodzić co ktokolwiek o mnie myśli. Niechętnie rozmawiam z ludźmi czy wychodzę z domu.

Jestem w związku i bardzo kocham mojego partnera, ale ostatnio wyrażanie moich uczuć czy emocji zaczęło sprawiać mi problem. W rozmowie z moim partnerem nie potrafię wykrzesać choćby jednego miłego słowa do niego, nie mówiąc już o zapewnieniu miłości. Potem czuję się okropnie, gdyż wiem, że go ranię, a bardzo tego nie chcę. Obiecuję sobie, że go przeproszę, pokażę mu, co dla mnie znaczy, jednak nie potrafię tego zrobić. Każdego dnia czuję się przytłoczona rzeczami, których ludzie ode mnie oczekują. Chodzę z zapuchniętymi od płaczu w nocy oczami, ale moja wewnętrzna blokada nie pozwala mi nikomu się z tego zwierzyć.

Kilka miesięcy temu, nadużywałam leków, ale wyszłam z tego. Czuję się bezradna, słaba i nic nie warta. Mam wrażenie, że to samo myślą o mnie inni. Często też chce mi się płakać nagle, w miejscach publicznych. Nie potrafię spojrzeć mojemu rozmówcy w oczy.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Obniżenie nastroju i poczucie bezwartościowości może być spowodowane wieloma czynnikami. Jednym z nich może być odstawienie leków, których Pani nadużywała. Inne to np. rozwój zaburzeń, zmiany w organizmie, trudne przeżycia lub duży stres.

Bez względu na to, co jest przyczyną warto, żeby skonsultowała się Pani z psychologiem i postarała się popracować nad swoimi problemami. Myślę, że bez odpowiedniej opieki te zaburzenia będą się pogłębiać i bardzo zaburzać funkcjonowanie.

Może Pani w proces terapeutyczny zaangażować partnera i dzięki temu umocnić więzi oraz pogłębić relację. W razie znacznego pogorszenia się Pani stanu psychicznego, powinna się Pani skonsultować z lekarzem psychiatrą i zastosować do jego zaleceń. Dzięki takim działaniom może Pani rozwiązać swoje psychiczne problemy i odzyskać dobre samopoczucie

Pozdrawiam