Czy apatia i złe samopoczucie to objawy depresji?

Witam, Od ok. 2 mies ciągła senność, zmęczenie, brak humoru, ogólna apatia, złe samopoczucie (często też bóle np. głowy, karku), od ok. 2-3 tyg.: niezdecydowanie, niechęć do planowania, nie odczuwanie przyjemności (np. odnośnie swej pasji), nagła zmiana w zachowaniu wobec bliskich (partner z dnia na dzień zaczął odczuwać wątpliwości wobec naszego związku), niska samoocena (cyt. nie jestem wart zachodu, zasługujesz na kogoś lepszego), unikanie towarzystwa - czy to są oznaki depresji? jak pomóc?

Witam,
z tego co Pani opisuje objawy mogą świadczyć o stanie depresyjnym, ale niezbędna byłaby tu konsultacja psychoterapeutyczna, aby postawić prawidłową diagnozę. Zachęcam, aby nakłonić partnera do takiej konsultacji, wtedy terapeuta będzie mógł zaproponować adekwatne leczenie, czyli terapię i ewentualnie farmakoterapię.

Z poważaniem
Izabela Makowska-Trzeciak

Mgr Izabela Makowska-Trzeciak

"Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD-10" wskazuje dla opisanych przez Panią objawów diagnozę: epizod depresyjny, w zależności od nasilenia może być w stopniu łagodnym lub umiarkowanym. Rozpoznania i ewentualnych zaleceń co do leczenia farmakologicznego dokonałby lekarz psychiatra.

Jeśli chodzi o pomoc psychologiczną, to ponieważ jesteście Państwo w związku, opisane przez Panią trudności, mogą rozwijać się w kontekście partnerstwa. Jest to hipoteza, którą najlepiej sprawdzić udając się na konsultację do psychoterapeuty. Ze względu na małą ilość informacji trudno określić kierunki pomocy, pewne jest, że warunkiem podstawowym jest motywacja osoby zainteresowanej do poprawy swojego samopoczucia i pracy osobistej.