Czy ataki paniki to jakaś choroba psychiczna?

Witam Mam Problem otóż około 2 dni temu czułem sie jak bym umierał bałem sie wpadłem w panike ze umre nie mogłem sie uspokoić,do tego wszystko wydawało mi sie nie realne ogolnie boje sie śmierci cały czas mysle ze jestem chory o bardzo dużo mysle zastanawiam sie boje sie co będzie za pięc lat czy do żyje nie moge przestac myslec ogolnie swiat stracił kolor tak jak by wszystko było po prostu czarno białe boje sie ze to shizofrenia lub jakaś inna choroba psychiczna dodam mam 20 lat :(

Dzień dobry,
domyślam się, że objawy które Panu towarzyszą są bardzo męczące. Często są one wynikiem zaburzeń lękowych. Niestety kiedy się ich nie leczy, w trudnych sytuacjach życiowych się nasilają. Obecnie wchodzi Pan w okres dorosłości i zapewne nie jest to dla Pana łatwy czas. Proponuję skonsultować się na początek z lekarzem psychiatrą, który postawi Panu diagnozę i być może wprowadzi tymczasowe leczenie farmakologiczne. Warto byłoby równocześnie leczenie u lekarza psychiatry połączyć z psychoterapią. Łącząc te dwie formy pomocy leczenie zaburzeń lękowych jest bardzo efektywne.
Pozdrawiam A. Pacia

Proszę skonsultować się w gabinecie psychoterapeuty, który pomoże Panu w diagnozie i ewentualnie dalszym leczeniu. Pozdrawiam

Witam.
To o czym Pan pisze, raczej wygląda na napad lęku i lęki , ale aby postawić pełną diagnozę, potrzebna jest bezpośrednia wizyta u psychiatry.
Namawiałabym jednak, aby nie szukał Pan sobie chorób , tylko lęk, którego doświadcza, potraktował jako objaw jakiś trudności życiowych.
Lęki mogą być związane z jakimiś sytuacjami ( z czasu teraźniejszego i/lub przeszłego), doświadczeniami niosącymi dla Pana duży ładunek trudnych emocji, niepokoju.

Gorąco namawiam Pana do poszukania pomocy bezpośrednio w gabinecie psychoterapeutycznym. Jeśli uzna Pana stan za mocno niepokojący, na pewno zaleci również wizytę u lekarza psychiatry.

Pozdrawiam i życzę poskromienia lęków.

Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta.
www.pomocpsychologa.pl
www.facebook.com/Agnieszka.Dymska

Dobry Wieczór Panu,

Opisana przez Pana reakcja objawowa mogła nastąpić na skutek stresu albo trudnych wydarzeń z przeszłości i stad u Pana takie myśli.

Zachęcam Pana do konsultacji u psychiatry, celem postawienia diagnozy i podjęcia ewentualnego leczenia terapeutycznego (w ramach NFZ-tu).

Proszę zadbać o siebie, bo Pana zdrowie jest najważniejsze.

Życzę Panu tylko dobrego samopoczucia,
Irena Mielnik-Madej

Witam Pana
W zaburzeniach nerwicowych, w sytuacjach
szczególnie obciążających, na plan pierwszy
wysuwa się lęk i napięcie.
Lęk, którego przyczyna jest nieuświadomiona,
często przyjmuje postać różnych fobii – stąd u Pana
lęk przed śmiercią i ataki paniki.
Prawdopodobnie stres lub jakieś przykre
doświadczenia z przeszłości wywołały u Pana
bezpodstawny, a jednak dla Pana przeraźliwy lęk.
Każdy lęk, również ten przed śmiercią.
przyczynia się do odczuwania różnych
nieprzyjemnych objawów somatycznych.
W konsekwencji, ludzie cierpiący na tanatofobię
mogą odczuwać różne objawy wywołane
rozchwianiem równowagi układu wegetatywnego,
m.in. przyspieszony oddech, uczucie duszności,
kołatanie serca, przyspieszone tętno,
bóle głowy i wiele innych dolegliwości,
które jeszcze bardziej potęgują ich lęk.
Przy tanatofobii lęk jest bardzo silny i często
trudno powiązać go z czymś, co go spowodowało,
dlatego tak trudno rozpoznać, zrozumieć i poradzić
sobie z nim bez specjalisty.
Jeżeli dolegliwości są wyjątkowo uciążliwe i utrudniają
Panu normalne funkcjonowanie, należy
skorzystać z pomocy terapeuty.
Doraźnie można stosować antydepresanty
o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk.
Zapewne wie Pan jednak o tym, że leczenie farmakologiczne
jest leczeniem objawowym - leki nie leczą
tanatofobii ani innych zaburzeń lękowych
i nie rozwiązują problemu.
Aby skutecznie wyleczyć zaburzenia lękowe,
w tym tanatofobię, należy dotrzeć do źródła
problemu i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii.
Nie możemy wybrać czasu, miejsca i sposobu
umierania, ale możemy wybrać sposób,
w jaki spędzimy resztę życia.
Przed Panem wiele długich lat życia.
Ważne, żeby przeżył je Pan ciesząc
się każdym dniem swojego życia
i czerpiąc z niego to, co najlepsze.
Dlatego zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy,
ale również dociera się do przyczyny problemu
i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl