Czy bardzo szybki metabolizm może być objawem jakiejś choroby?

Witam, czy bardzo szybki metabolizm (oddawanie stolca dwa razy dziennie) może być objawem jakiejś choroby? Czy jest to po prostu kwestia genetyczna?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli jedyną oznaką szybkiego metabolizmu jest oddawanie stolca dwa razy w ciągu doby, to nie ma Pan powodu do obaw – norma mówi o oddawaniu 1-2 stolców dziennie, przy czym nawet 3 i 4 stolce dziennie nie są objawem choroby. Szybki metabolizm jest raczej atutem i faktycznie wpływ na to zdecydowanie mają geny (a także tryb życia i oczywiście dieta). Odsyłam do artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/szybki-metabolizm.

Oczywiście istotne są również pewne detale związane zarówno z samym wypróżnianiem się, jak i formą stolca. Zatem jeżeli wypróżnieniom nie towarzyszą bóle brzucha czy inne dolegliwości gastryczne, a stolec nie jest poszarpany, nitkowaty, biegunkowaty lub nadmiernie zbity, to wszystko jest w normie. Oczywiście warto zwrócić również uwagę na kolor stolca oraz na to, czy nie znajdują się w nim niestrawione resztki jedzenia, krew, śluz czy kulki tłuszczu. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/co-kolor-kalu-mowi-o-stanie-zdrowia.

Jeżeli jednak dotychczasowy rytm wypróżnień uległ zmianie i dodatkowo towarzyszą mu inne symptomy, to wówczas należy rozważyć diagnostykę w kierunku chorób dolnego odcinka układu pokarmowego – np. chorobę Crohna, celiakię, IBS, a także choroby ogólnoustrojowe, np. nadczynność tarczycy.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/regularne-wyproznianie-sie-dlaczego-jest-tak-wazne-i-o-czym-swiadczy-jego-brak.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.