Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 4 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży

Ciąża to czas, kiedy u kobiety w krótkim czasie przybywa sporo kilogramów. Jest to oczywiście naturalny proces. Kiedy jednak tycie w ciąży staje się niebezpieczne?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufaniaWitam,

cukrzyca sama w sobie nie jest bezwzględnym wskazaniem do rozwiązania ciąży przez cesarskie cięcie, ale już makrosomia płodu bądź inne schorzenia towarzyszące chorobie – owszem.

Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-wyglada-porod-przy-cukrzycy-ciazowej oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mam-prawo-do-cesarskiego-ciecia.

Na ten temat powinna Pani porozmawiać z ginekologiem prowadzącym ciążę, ponieważ to do niego należy ocena ryzyka związanego z porodem siłami natury w Pani przypadku – niewykluczone, że właśnie waga dziecka będzie tu decydująca. Duże rozmiary płodu podczas porodu mogą być istotnym utrudnieniem i zagrożeniem zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Wśród niebezpieczeństw porodu przy dużej wadze dziecka wymienia się m.in.: ryzyko uszkodzenia kanału rodnego bądź rozejścia spojenia łonowego, opóźnienie bądź nawet wstrzymanie akcji porodowej, urazy dziecka – złamania mostka czy porażenie splotów nerwowych w wyniku niewspółmierności barkowej.

Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/cukrzyca-ciazowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy