Czy brak miesiączki prowadzi do niepłodności?

Słyszałam, że brak miesiączki prowadzi do niepłodności. Odchudzam się i w tym miesiącu nie dostałam miesiączki pomimo, że jest zdrowo (ryby 2 x w tygodniu, kurczaka 4 razy w tygodniu, jogurty, warzywa, owoce, kasze, ryż brązowy) Mam pytanie. Po jakim czasie braku miesiączki można zostać niepłodną? Rok, pół roku, a może krócej?

Witam Panią,

Oczywiście że przy barku miesiączki kobieta może zostać bezpłodna. Jeżeli chodzi o czas to nie jest to możliwe do określenia ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna.
Nie może Pani dopuścić do tego aby miesiączka zanikła. Im dłużej będzie sie utrzymywał taki stan tym trudniej później będzie przywrócić okres.
Powinna Pani udać się do ginekologa, który to podejmie dalsze kroki. Na wizycie proszę wspomnieć o odchudzaniu.
Uważam również że pomimo iż pisze Pani o zdrowej diecie to zapewne jest ona zbyt niskokaloryczna i to spowodowało zaburzenia hormonalne. Nie może Pani jadać zbyt mało ponieważ w en sposób wyniszcza Pani swój organizm.
Jeżeli byłaby Pani zainteresowana można opisać mi na maila swój przykładowy jadłospis a ja przeanalizuję i wskażę ewentualne błędy. Może uda mi się pomóc ze strony żywieniowej i okres powróci.

kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam