Czy ciągłe zmęczenie i senność to objaw zaburzeń lękowych?

Witam. Od kilku lat choruję na zaburzenia lękowe. Czy ciągłe zmęczenie i senność, to objaw tych zaburzeń? To znużenie napędza mój lęk, nie mogę się na niczym innym skupić. Zaraz mierzę ciśnienie, puls, temperaturę. Boję się, że coś mi jest. Pod wieczór, kiedy wyjdę np. do koleżanki, przechodzi mi. Byłam z tym u lekarza, wyniki krwi i moczu są dobre. Proszę o odpowiedź. Biorę lek fevarin i jestem w kontakcie ze swoim psychologiem, ale teraz jest na urlopie, a mi nie daje to spokoju.

odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Mgr Michał Pyter Psychologia

Witam.
Zaburzenia lękowe powodują postawienie całego organizmu w stan gotowości, nastawionego na ucieczkę albo walkę. Z pewnością jest to dla Pani organizmu bardzo wyczerpujące, tym samym może Pani odczuwać zmęczenie i senność. Jest to jednak tylko przypuszczenie, dlatego może warto skonsultować to np. z lekarzem pierwszego kontaktu, który przeprowadzi podstawowe badania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Michał Pyter

Dzień dobry, zmęczenie i senność mogą być objawami zaburzeń lekowych. Zachęcam do podjęcia psychoterapii, która przynosi najlepsze efekty w leczeniu tego typu zaburzeń. Pisze pani, że jest w kontakcie z psychologiem - nie jest to jednak tożsame z psychoterapią. Pozdrawiam.

Witam Panią. Odczuwane przez Panią zmęczenie i senność mogą być ściśle związane z Pani zaburzeniami lękowymi. Z często obecnym lękiem jest związany stan podwyższonej aktywacji organizmu i duża czujność. Pani organizm może bardzo często "skanować" otoczenie zewnętrzne i wewnętrzne w poszukiwaniu ewentualnego niebezpieczeństwa. To duży wysiłek utrzymywać stale czujność i gotowość na stawienie czoła niebezpieczeństwu. Pani zaniepokojenie własnymi obserwacjami i nieobecność Pani psychologa mogą tylko potęgować odczuwanie lęku a jednocześnie nasilać zmęczenie. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Owszem, zmęczenie i senność mogą być objawem zaburzeń lękowych. Pisze Pani, że leczy się od kilku lat, ale akurat w przypadku zaburzeń lękowych najlepsze rezultaty przynosi psychoterapia. Dlatego zachęcam, że oprócz farmakoterapii podjąć również spotkania z psychoterapeutą.

Pozdrawiam serdecznie.