Czy depresja i anoreksja w rodzinie mogą być ze sobą powiązane?

Witam! Bardzo dziękuję za merytoryczne odpowiedzi na moje pytania. Jest to jedyna strona, która w profesjonalnie (szybko, bezpłatnie, merytorycznie) pomaga osobom z różnymi zaburzeniami psychicznymi.

W odpowiedzi na Pani odowiedź :) nasunęły mi się 2 kwestie: jak pisałem mam depresję - po krótkim wywiadzie w mojej rodznie okazało się, ze mój brat w wieku 12 lat zachrował na anoreksję (leczył sie w zamknietym ośrodku) i z wielkim trudem udało mu sie chorobę pokonać. Czy ta choroba może coś powiedzieć o mnie, tzn. czy anoreksja mojego brata w tak młodym wieku (u chłopaka!) może zdradzać pewne predyspozycje do chorób psychicznych w mojej rodzinie - mówiąc ścislej: mój przypadek depresji?

Druga kwetsia odnosi się do przyzczyn i skuteczności leczenia depresji. Uniwersalna wiedza nt. depresji wskazuje, że 20-30% lub więcej leczonych nie uzyskuje poprawy mimo bardzo skutecznych leków, długości terapii itp. Napisała Pani, że częstą przczyną depresji są zmiany somatyczne (m. in. tarczyca) lub dużo innyh chorób somatycznych, które nie wywołują depresji w sposób psychogenny tylko organiczny.

Czy długotrwała nieskuteczność leczenia dobrymi lekami zorientowanymi na biochmię mózgu może dać do zrozumienia lekarzowi, że przyczyny depresji leża gdzie indziej, np. w niedoczynności tarczycy, o której chory na depresję i lekarz prowadzący nie wiedzą? Jak Pani podchodzi do leczenia depresji wyciągiem z dziurawca? Czy stany derealizacji i depersonalziacji są niebezpieczne - ciągle się boję, że zwariuje, zachoruje na psychozę itp.? Niby osoby w depresji często mają takie lęki. Ja mam deprsję z agorafobią więc chyba nie ma mowy abym zachorował na schizofrenię? Depresja w moim przypadku ewidentnie zaostrza się w godzinach popołudniowych - co o tym sądzić?

Na szczęście w mojej depresji w ogóle nie pojawiają się myśli i tendencje samobójcze i wiem, że świat jest inny, tylko depresja w pewien sposób zakłamuje rzeczywistość ukazując choremu świat szary, beznadziejny, nijaki itp. To jest bardzo niebezpieczne, ponieważ chory, długo nielczony uzna, że świat taki jest naprawdę. Czy jest prawdą, że jak w depresji nie ma myśli ani tendencji samobójczych to jest ona o wiele łatwiejsza do wyleczenia?

Były to moje (prawdopodobnie) ostatnie pytania na tej stronie. Wszystko czego chiałem się dowiedzieć o depresji dowiedziałem się od Pani. Serdecznie dziekuję!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Dziękuję Panu za miłe słowa pod adresem naszego serwisu.

Przechodząc bezpośrednio do poruszanych kwestii: związek między występowaniem w rodzinie anoreksji oraz depresji teoretycznie jest możliwy. Wielu klinicystów uważa, że anoreksja u  nastolatków może być związana z określonymi relacjami rodzinnymi więc te same czynniki mogą brać udział w powstawaniu zaburzeń depresyjno-lękowych u rodzeństwa. Na ten temat brakuje jednak wiarygodnych danych, badacze napotykają na trudności metodologiczne.

Istnieje wiele przyczyn nieskuteczności leczenia. Niedoczynność tarczycy to tylko jedna z nich. Inne to np. zbyt krótki czas stosowania leku, zbyt mała dawka, pomijanie psychoterapii, cechy metabolizmu pacjenta, wpółistnienie innych zaburzeń psychicznych lub chorób somatycznych, stosowanie innych leków lub substancji psychoaktywnych itd. Przyczyną może być również nieprawidłowe rozpoznanie, np. nawracającej depresji zamiast choroby afektywnej dwubiegunowej. Diagnoza niedoczynności tarczycy jest dość prosta i tania: należy oznaczyć poziom TSH i hormonów tarczycy.

O leczeniu wyciągami dziurawca może Pan przeczytać na łamach naszego serwisu: http://portal.abczdrowie.pl/ziola-na-depresje. Przedstawiłam w tym artykule zarówno zastrzerzenia, jak i zachęcajace wyniki badań nad skutecznością tej metody leczenia.

Stany derealizacji są związane najprawdopodobniej z napadami lęku, są dość typowym objawem towarzyszacym napadom paniki, podobnie jak lęk przed zwariowaniem, utratą kontroli, ciężką chorobą (udarem, zawałem). Proszę się nie obawiać, jest to tylko objaw zaburzeń lękowych, a nie rozpoczynającej się schizofrenii.
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/derealizacja-czy-mozna-ja-pokonac
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/strasznie-sie-mecze-co-mi-dolega

Jeśli depresji nie towarzyszą myśli i tendencje samobójcze, to wskazuje to z reguły na mniejsze nasilenie objawów (epizod o lekkim lub umiarkowanym nasileniu), więc rokowanie może być w tym przypadku korzystniejsze.

Opisywane przez Pana objawy mogą wskazywać na zaburzenia depresyjno-lękowe, kóre są zaliczane do zaburzeń nerwicowych. Wówczas duże znaczenie oprócz farmakoterapii odgrywa psychoterapia.

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiej poprawy samopoczucia!