Czy depresja wynika z silnego stresu?

Czy depresja jest odruchem obronnym na silny stres? Depresja sama w sobie nie jest stresem, to stan, który może ale nie musi po nim nastąpić.

Nie nazwałabym tego odruchem czy mechanizmem obronnym, lecz następstwem. Depresja może w wyniku stresu się rozwinąć, ale także w przebiegu depresji stres/lęk/napięcie jest bardzo częstym elementem. Zatem oa te stany mogą na siebie wpływać. Pozdrawiam.

Witam,
długotrwały stres jest stanem, który bardzo często obciąża nadmiernie organizm i znacząco pogarsza poziom codziennego funkcjonowania. Powoduje to, że taki chroniczny stan może sprzyjać pojawieniu się objawów depresyjnych. Jest to tym samym raczej reakcja na stres, a nie mechanizm obronny.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl