Czy dziadek może przyjmować jakieś środki wspomagające zasypianie?

Witam. Mam pytanie odnośnie swojego dziadka. Ma 70 lat, wszczepiony rozrusznik i prawdopodobnie będzie miał wymienianą zastawkę serca. Dodatkowo miał raka prostaty, którego po operacji oraz radioterapii udało się zwalczyć (nie bez szkód - prostata oraz jeden węzeł chłonny w pachwinie zostały usunięte). Samo pytanie odnosi się natomiast do snu, a raczej częstej bezsenności. Próbuję namówić go żeby zapytał swoich lekarzy czy może brać jakieś środki nasenne/ wspomagające zasypianie, ale jak twierdzi "zapomina". Myślę że obawia że jakby brał coś na sen to mógłby się zmoczyć w nocy (ma też problemy z częstomoczem - to chyba normalne po raku prostaty). Teraz dwa pytania. 1. Czy dziadek może przyjmować jakieś środki wspomagające zasypianie/sen - choćby ziołowe? 2. Czy obawa o zmoczenie się po zażyciu takich środków jest w jakiś sposób uzasadniona? Faktycznie może spać i nie czuć że chce skorzystać z łazienki? Pozdrawiam.

Człowiek im starszy tym mniej snu potrzebuje. Trzeba o tym koniecznie pamiętać. Zadbać należy o odpowiednią higienę snu tzn. odpowiednie godziny zasypiania i budzenia przy założeniu, że snu potrzeba zwykle mniej niż w młodszym wieku. Konieczny oczywiście spokój w nocy. Nietrzymanie moczu to częsty problem dlatego radziłbym zaopatrzyć dziadka w pielucho majtki lub odpowiednie wkłady do bielizny, żeby się nie stresował w nocy. Pielucho majtki są częściowo refundowane przez NFZ jeśli zlecenie wypisze lekarz. Czasem pomimo pielucho majtek i odpowiedniej higieny snu, wybudzenia nocne lub trudności w zasypianiu się zdarzają. Stosuje się wtedy leki dostępne na receptę w zależności od innych schorzeń i zaburzeń psychicznych W starszym wieku często sięgamy po kwetiapinę, tiaprid, mianserynę, trazodon. Unikamy pochodnych benzodwuazepiny (relanium i tym podobne ).