Czy dziecko na diecie bezglutenowej może jeść kurczaka?

Witam mam syna 3.5lat i jest na diecie bezglutenowej czy mięso jak kurczak drobiowy skrzydełka drobiowe może jeść?

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Dieta bezglutenowa to rodzaj diety eliminacyjnej stosowanej w celiakii, czyli schorzeniu polegającym na nietolerancji glutenu. Gluten jest to białko występujące w zbożach takich jak pszenica, żyto, jęczmień, owies, lub ich przetworach (kasze, płatki, otręby, kiełki, produkty na bazie mąki), a także w produktach zawierających słody, syropy oraz skrobię pochodzącą z pszenicy czy żyta. Należy pamiętać, że może się także pojawiać w produktach, których nazwa nie wskazuje na to, a informacja widnieje na wykazie składników, to np. płatki kukurydziane (aromatyzowane słodem jęczmiennym), różnego rodzaju słodycze, chipsy smakowe, kiełbasy, wędliny podrobowe (np. pasztet, parówki, kaszanka), konserwy rybne, mięsne i warzywne, smakowe produkty mleczne, zupy i sosy w proszku, różnego rodzaju sosy (np. musztarda, ketchup, majonez). Z tego też względu warto wybierając produkty sięgać po takie, które są oznaczone przekreślonym kłosem. Nawiązując do Pani pytania, dieta bezglutenowa nie wyklucza mięsa drobiowego z jadłospisu pod warunkiem, że nie jest kupowane, jako gotowy produkt lub półprodukt zawierający panierkę lub marynaty. Dodatkowo kupując mięso pakowane hermetycznie, warto sprawdzić czy na etykiecie znajduje się zapis o zawartych w produkcie alergenach takich jak gluten. Należy także pamiętać o odpowiednim przygotowaniu posiłku zawierające mięso, czyli nie używając bułki tartej, mieszanek przyprawowych. W zamian za to można używać czystych przypraw, a panierkę zrobić np. z płatków kukurydzianych (bezglutenowych).

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Celiakia – leczenie dietetyczne
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/celiakia-leczenie-dietetyczne.html?c=7