Czy e czasie odchudzania należy jeść kolację?

Czy powinno się w czasie odchudzania zjeść kolację?

Dzień dobry,

Wciąż stosunkowo często można spotkać się z twierdzeniem, że nie należy jeść posiłków po godzinie 18:00, bowiem uważa się, że metabolizm człowieka spowalnia w godzinach wieczornych i co za tym idzie spożywanie obfitych wieczornych kolacji może skutkować przyrostem masy ciała, bądź znacząco utrudniać proces odchudzania. Z całą pewnością należy podkreślić, że finalnie o tym czy konsumpcja późnych kolacji będzie skutkować w naszym przypadku przyrostem tkanki tłuszczowej decyduje przede wszystkim całodzienny bilans energetyczny, bowiem jeżeli wydatkujemy w trakcie dnia ogromną ilość energii np. w wyniku wysokiego poziomu NEAT (spontaniczna aktywność fizyczna, tj. spacery, sprzątanie, zabawa z dzieckiem, zakupy, dźwiganie przedmiotów, prace w ogrodzie, etc.) oraz zaplanowanych ćwiczeń fizycznych to istnieje małe ryzyko, że wieczorna podaż energii powiększy nasze zasoby tłuszczu zapasowego. Warto jednak dodać, że nocne jedzenie oraz konsumpcja alkoholu tuż przed pójściem spać niewątpliwie trudno uznać za nawyk prozdrowotny, dlatego też w licznych badaniach obserwacyjnych odnotowano szereg konsekwencji zdrowotnych takiego postępowania, m.in.: zwiększone ryzyko kardiometaboliczne, rozwoju otyłości, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, pogorszenie jakości snu, czy wzrost stężenia białka C-reaktywnego we krwi. Bezsprzecznie, wbrew obiegowej opinii nie trzeba obawiać spożywania posiłków po godzinie 18:00, natomiast zdecydowanie warto dbać o regularność konsumpcji określonych potraw w ciągu dnia, aby całodzienna podaż energii z pożywienia mogła zostać rozłożona względnie równomiernie na poszczególne pory dnia i nie przypominała tym samym w żaden sposób epizodu napadu bulimicznego w porze wieczornej po powrocie z pracy do domu. Warto zapamiętać, że aby proces redukcji tkanki tłuszczowej był skuteczny, dieta powinna charakteryzować się stosunkowo niewielkim deficytem energetycznym (np. 20 % w stosunku do całkowitej przemiany materii), co przełoży się na stopniowy ubytek masy ciała i pozwoli jednocześnie zachować większą ilość masy mięśniowej w długotrwałym procesie odchudzania, a także znacząco zmniejszyć potencjalne negatywne konsekwencje metaboliczne związane z długofalowym przestrzeganiem diety odchudzającej bazującej na ujemnym bilansie energetycznym.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424