Czy Euthyrox pogarsza moje samopoczucie?

Witam! Lecze się od kilku miesięcy na nerwice, od kilku lat na depresję. Wystąpiła też u mnie niedoczynność tarczycy. Zażywam euthyrox 25mg na dobę, pregabaline 300mg / d, mirtazapine 30mg / d. Stosowałam tabletki antykoncepcyjne Vines ponad dwa lata, 5 tyg temu odstawiłam je. Zaczeły się u mnie pojawiać stany mocnego niepokoju bez przyczyny które czasami ciężko było powstrzymać nawet pregabaliną oraz duże pobudzenie, większe niż wcześniej jakie miałam przy moich stanach lękowych. W obecnej sytuacji doraźnie biore afobam. Zadbałam też o dostarczanie organizmowi magnezu, potasu, witaminy D, C i B. Tarczyce zaczełam leczyć już w trakcie przyjmowania antykoncepcji. Trace już rozum co mi może być. Czy jest możliwość że mój organizm wydziela mniej lub więcej hormonów tarczycy po odstawieniu antykoncepcji i zażywanie euthyroxu tylko pogarsza mój stan? Nie mam możliwości natychmiastowego kontaktu z moją endokrynolog. O odstawieniu antykoncepcji nie informowałam mojego lekarza.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za pytanie zadane na łamach naszego portalu. Choroby i ich symptomy, które Pani opisuje wydają się być mocno uciążliwe, domyślam się, jak bardzo częsty stan niepokoju pogarsza codzienne funkcjonowanie.

Istnieje korelacja pomiędzy lekami antykoncepcyjnymi, a zapotrzebowaniem na hormony tarczycy. Estrogeny wchodzące w skład środków antykoncepcyjnych mogą prowadzić do wzrostu globuliny wiążącej tyroksynę (TBG) i w ten sposób zwiększać wydzielanie TSH. Z kolei zwiększony poziom tyreotropiny (TSH wydzielane przez przysadkę) powoduje, że tarczyca wydziela mniej hormonu T4 (tyroksyna).

Euthyrox jest to lek zawierający sztuczne hormony tarczycowe. Nie leczy tarczycy, a jego działanie to uzupełnianie niedoborów w organizmie. Zgodnie z mechanizmem wyjaśnionym wyżej, środki antykoncepcyjne zwiększają zapotrzebowanie na tyroksynę. 25mg to bardzo niewielka dawka, ale niewykluczone, że w tej chwili przekracza zapotrzebowanie Pani organizmu. Aby sprawdzić, czy przyczyną zwiększonego niepokoju i nadpobudliwości nie jest przyjmowanie Euthyroxu, należałoby wykonać badania poziomu TSH, a najlepiej również FT3 (wolna trijodotyronina) i FT4 (wolna tyroksyna) i udać się do endokrynologa już z wynikami. Jeśli przyjmuje Pani leki psychotropowe, proszę pamiętać, by poinformować o tym fakcie specjalistę, gdyż niektóre z nich również podnoszą zapotrzebowanie na tyroksynę.

Wspomniała Pani również o nerwicy oraz depresji. Tego typu schorzenia niestety mają niestety charakter nawracający. Najlepsze wyniki, poprawę ogólnego codziennego funkcjonowania uzyskuje się najszybciej i najskuteczniej łącząc ze sobą farmakoterapię i psychoterapię. Leki psychotropowe działają głównie objawowo, pomagając wyciszyć uciążliwe objawy, ale dopiero w toku psychoterapii jest możliwe przepracowanie schematów reakcji emocjonalnych, które uporczywie dostarczają cierpienia. Dlatego proponuję, by zastanowiła się Pani również nad opcją skorzystania z pomocy psychoterapeuty.

Pozdrawiam Panią ciepło i życzę jak najszybszego odnalezienia psychicznego dobrostanu.

Zachęcam też do lektury poniższych tekstów poruszających podobne wątki:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-psychosomatyczne

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/psychoterapia-indywidualna-w-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.