Czy faktycznie znów mogę mieć nerwicę?

Witam. 5 dni temu jechałem autobusem w maseczce. Ciężko mi się oddychało. Brałem głębokie i ciężkie oddechy. Chyba doprowadziłem do hiperwentylacji , bo zaczęło mi się kręcić w glowie, do tego doszło silne mrowienie dłoni, serce waliło jak szalone. Nie mogłem uspokoić oddechu. Wróciłem do domu, wziąłem validol, zaparzyłem melisę i próbowałem opanować oddech na świeżym powietrzu. Po 3h po części udało mi się uspokoić. Niestety od 5 dni nie mogę normalnie oddychać. Od rana do wieczora ciężko mi się oddycha, mam wrażenie , jakbym miał się zaraz udusić. Do tego wysokie tętno, zawroty glowy. Boję się , że to znowu nerwica. 10 lat temu zmagałem się z nerwicą lelękową. Psycholog mi bardzo wtedy pomógł. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam, Bartek

Mgr Anna Byczko Psychologia

Dzień dobry,

Myślę, że Pana intuicja co do przyczyny objawów może być prawidłowa.

Często zdarza się w przypadku zaburzeń lękowych, że reakcje cielesne np. hiperwentylacja powoduje przyśpieszenie akcji serca i inne reakcje autonomicznego układu nerwowego. To z kolei napędza jeszcze bardziej reakcje lękową i powstaje błędne koło.

Zachęcam do konsultacji z psychoterapeutą, który może pomóc Panu w przezwyciężeniu tego zaburzenia.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego