Czy nerwica powoduje hiperwentylację?

Witam, mam pytanie czy stwierdzona nerwica lękowa połączoną z przewlekłą hiperwentylacją ma wpływ na nieprawidłowy wynik spirometrii? Pytam, ponieważ podczas badania strasznie się stresowałam i szybko waliło mi serce, nie byłam w stanie zrobić całej spirometrii bo kręciło mi się w głowie z każdym głębszym oddechem. Zauważyłam, że podobnie się czuję w sytuacjach stresowych. Mam niewielką alergię na roztocza z czym wiąże się nieżyt nosa od około 3 lat. Moje wyniki to: FEVI-71% VC- 60% Płuca czyste, bez zmian, nacieków. Nie mam również kaszlu ani świszczącego oddechu, jedynie dokuczają mi duszności ale podejrzewam, że to na tle nerwowym bo kiedy nie mam napadów, jestem uspokojona normalnie mi się oddycha. Czy nerwica nie ma wpływu na wynik badania spirometrii?

Witam! W trakcie nerwicy często dochodzi do hiperwentylacji i to jest normalny objaw spowodowany lękiem. Wszelkie zaburzenia wegetatywne inicjowane lękiem należą do czynnościowych (emocjonalnych). Leczący Pani nerwicę lekarz psychiatra powinien odpowiednio dobrać i konsekwentnie stosować psychoterapię, najlepiej ze wsparciem lekami p/lękowymi. Hiperwentylacja, oczywiście ma wpływ na różne badanie, np. EEG, a także na spirometrię. Powodzenia W. Łuczkowski.