Czy gospodarka hormonalna została bardzo zaburzona?

Biorę tabletki antykoncepcyjne od 5 miesięcy, nie pominęłam dotąd żadnej dawki. W zeszłym tygodniu dostałam biegunki, która utrzymywała się przez 7 dni. W trakcie tego przyjmowałam tabletki antykoncepcyjne z 2 tygodnia blistra, ale zapewne nie zostały wchłonione. Po około 5 dniach od rozpoczęcia się biegunki wystąpiło u mnie krwawienie. Co powinnam zrobić? Dokończyć to opakowanie i ominąć 7 dni placebo? Czy gospodarka hormonalna zostało bardzo zaburzona? Jak z ochroną przed ciąża?
KOBIETA, 22 LAT 2 miesiące temu

Dzień dobry, tabletki antykoncepcyjne wchłaniają się w ciągu czterech godzin od przyjęcia w jelicie cienkim. Jeżeli w tym czasie pojawi się biegunka, jest duże prawdopodobieństwo, że substancje czynne zawarte w tabletce hormonalnej nie zdążyły się całkowicie wchłonąć. Taka sytuacja jest obniżeniem skuteczności tabletek antykoncepcyjnej. W przypadku lekkiej, jednorazowej czy jednodniowej biegunki, która wystąpiła po 2-4 godzinach istnieje mniejsze prawdopodobieństwo obniżenia działania antykoncepcyjnego. Warto zastosować dodatkową metodę antykoncepcji, np. mechaniczna w postaci prezerwatyw przez pierwsze 7 dni stosowania tabletek po biegunce.

Jeśli jednak biegunka była przewlekła, ciężka to działanie tabletek antykoncepcyjnych zostało znacznie osłabione i powinna pani stosować dodatkowa antykoncepcję. Nie ma ochrony przed ciążą.

Proszę kontynuować przyjmowanie tabletek.

Taka ciekawostka:

Nie powinno się przyjmować węgla aktywnego (często stosowany przy biegunkach) wraz z tabletkami antykoncepcyjnymi. Węgiel aktywny uniemożliwia wchłonięcie się substancji czynnych tabletki antykoncepcyjnej, co doprowadzi bezpośrednio do obniżenia skuteczności stosowanej antykoncepcji doustnej. Pomiędzy lekami należy zachować odstęp co najmniej 3-4 godziny, wtedy jest większa pewność, że substancje czynne zawarte w pigułkach nie wejdą ze sobą w żadną niepożądaną interakcję.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W sytuacji, gdy przez tydzień zażywania antykoncepcji była ona wydalana z powodu występowania u Pani biegunek, jej skuteczność zanikła i ochrona przez ciążą nie występuje.

W związku z wystąpieniem u Pani krwawienia zalecamy, aby poczekała Pani do następnego, jeśli obecne już ustąpiło i rozpoczęła dopiero wtedy kolejne opakowanie pigułek. W przypadku, gdy nadal Pani krwawi, możliwe jest zaczęcie nowego blistra w tym momencie. Proszę pamiętać, że skuteczność tabletek może wrócić dopiero po 7 dniach.

Pod poniższymi linkami znajdzie Pani więcej informacji na temat antykoncepcji hormonalnej:

https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-antykoncepcja-bez-skutkow-ubocznych

https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwwskazania-antykoncepcji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.