Czy ja wariuję?

Witam. Jestem 24-letnią kobietą i nie wiem co ostatnio dzieje się ze mną. Miewam napady lękowe, które nawet nie wiem czego dotyczą.

Mimo iż zawsze zabezpieczamy się z moim mężczyzną ja wciąż mam wrażenie, że to za mało. Cały czas myślę o tym, czy już jestem w niechcianej ciąży. Spędza mi to sen z powiek. Poza tym mam rodziców w podeszłym wieku. Co noc, po kilka razy wstaję z łóżka i po cichu nasłuchuję czy oddychają, panicznie boję się ich śmierci. Kiedy tylko w domu usłyszę jakikolwiek dźwięk biegnę aby zobaczyć, czy nic złego im się nie stało. Bardzo boję się, że kiedyś znajdę ich na podłodze i będzie za późno na udzielenie im pomocy. Studiuję dość wymagający poświęcenia kierunek, który powoduje u mnie długotrwały stres.

To wszystko, zbierając się do kupy powoduje, że często rozmyślam o swoim stanie psychicznym, staję się słaba, boję się bardzo, że ja wariuję.Martwią mnie moje natręctwa. Czy powinnam to z kimś skonsultować? Mogę liczyć na jakąś radę? Pozdrawiam, Daria.

Witam!

Nie czuje się Pani jeszcze gotowa na zostanie mamą i stąd lęk przed zajściem w ciążę. Z drugiej strony bardzo boi się Pani o zdrowie i życie swoich rodziców. Stresujące studia dodatkowo pogłębiają Pani problemy.

Powinna Pani skonsultować się z psychoterapeutą i rozpocząć psychoterapię. Pozna Pani przyczynę swoich zaburzeń i popracuje nad trudnymi przeżyciami i emocjami. Dzięki temu będzie Pani mogła pozbyć się napadów lęku i sprawnie funkcjonować. Nad lękami da się zapanować i zmniejszyć je, musi Pani jednak znaleźć w sobie ich przyczynę i postarać się rozwiązać związane z nimi problemy. Wtedy będzie Pani mogła żyć spokojnie i bez lęku planować przyszłość.

Pozdrawiam