Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 2 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak trenować pamięć?

Dzień dobry!

Nie jest możliwe odgadnąć odpowiedzi. Niektóre osoby uzależnione od alkoholu są w stanie, po przebytym leczeniu i utrzymywaniu abstynencji, przejść do kontrolowanego, bezpiecznego picia niewielkich ilości alkoholu. Generalnie jednak motywacja, siła woli osoby uzależnionej od alkoholu jest znacznie osłabiona i jest duże prawdopodobieństwo powrotu do zachowań sprzed abstynencji.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0

Witam,
jeśli alkoholik wróci w mechanizm uzależnienia (np. rozładowywania napięcia alkoholem), proces taki może spowodować nawrót choroby.
Pozdrawiam serdecznie

0

Niestety, przy uzależnieniu od alkoholu, jakakolwiek dawka alkoholu jest niewskazana i z dużym prawdopodobieństwem alkoholik, który zacznie pić nawet niewielką ilość, prędzej czy później wpadnie w ciąg i destrukcja zacznie się od nowa. Tutaj nie ma powrotu do picia kontrolowanego i nieszkodliwego, każda ilość alkoholu prowadzi do tego samego. Od lat pracuję z osobami uzależnionymi i nie zgadzam się z odpowiedziami, które tu przeczytałam - nie mam złudzeń, że alkoholik może pić kontrolowanie, nawet po przebytej terapii itd. Również z tym, że ta choroba ma coś wspólnego z tzw siłą woli oraz jak tu przeczytałam, że nawrót choroby nastąpi kiedy alkoholik zacznie rozładowywać napięcie piciem. I jestem zaniepokojona tym, że pojawiają się odpowiedzi, które mogą wg mnie być szkodliwe dla pytających i świadczą o nierzetelnej wiedzy.
Wracając do pytania - alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, co oznacza, że nie da się odwrócić tego procesu i pić w taki sposób jak ludzie zdrowi/nieuzależnieni. Dobrze byłoby gdyby ta osoba skorzystała z terapii, gdzie dowie się jak pozmieniać swoje życie, aby już nie wracać do picia. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy