Dzień dobry!
Nie jest możliwe odgadnąć odpowiedzi. Niektóre osoby uzależnione od alkoholu są w stanie, po przebytym leczeniu i utrzymywaniu abstynencji, przejść do kontrolowanego, bezpiecznego picia niewielkich ilości alkoholu. Generalnie jednak motywacja, siła woli osoby uzależnionej od alkoholu jest znacznie osłabiona i jest duże prawdopodobieństwo powrotu do zachowań sprzed abstynencji.
Pozdrawiam!
Witam,
jeśli alkoholik wróci w mechanizm uzależnienia (np. rozładowywania napięcia alkoholem), proces taki może spowodować nawrót choroby.
Pozdrawiam serdecznie
Niestety, przy uzależnieniu od alkoholu, jakakolwiek dawka alkoholu jest niewskazana i z dużym prawdopodobieństwem alkoholik, który zacznie pić nawet niewielką ilość, prędzej czy później wpadnie w ciąg i destrukcja zacznie się od nowa. Tutaj nie ma powrotu do picia kontrolowanego i nieszkodliwego, każda ilość alkoholu prowadzi do tego samego. Od lat pracuję z osobami uzależnionymi i nie zgadzam się z odpowiedziami, które tu przeczytałam - nie mam złudzeń, że alkoholik może pić kontrolowanie, nawet po przebytej terapii itd. Również z tym, że ta choroba ma coś wspólnego z tzw siłą woli oraz jak tu przeczytałam, że nawrót choroby nastąpi kiedy alkoholik zacznie rozładowywać napięcie piciem. I jestem zaniepokojona tym, że pojawiają się odpowiedzi, które mogą wg mnie być szkodliwe dla pytających i świadczą o nierzetelnej wiedzy.
Wracając do pytania - alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, co oznacza, że nie da się odwrócić tego procesu i pić w taki sposób jak ludzie zdrowi/nieuzależnieni. Dobrze byłoby gdyby ta osoba skorzystała z terapii, gdzie dowie się jak pozmieniać swoje życie, aby już nie wracać do picia. Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy alkoholik wraca do nałogu po leczeniu? – odpowiada Mgr Katarzyna Fiszer
- Jak uświadomić mężowi, że jest alkoholikiem? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Picie dużej ilości piwa przez narzeczonego – odpowiada Mgr Marta Sałatowska
- Czy możliwe, że jestem alkoholikiem? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Czy takie objawy świadczą o tym, że jestem alkoholikiem? [PORADA EKSPERTA] – odpowiada Mgr Sylwia Wilk
- Jak pomóc tacie, który jest alkoholikiem? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Czy mój mąż może być alkoholikiem? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Czy są leki, aby rzucić picie piwa? – odpowiada Lek. Wojciech Zygmunt
- Czy Zespół Otella możliwy jest tylko u alkoholików? – odpowiada Lek. Marcin GĂłrniak
- Czy takie piecie piwa wskazuje na alkoholizm? – odpowiada Mgr Agnieszka Fiszer
artykuły
Jak przestać pić?
Abstynencja nie jest kwestią silnej woli ani samoz
Uzależnienie chorobą mózgu!
Osoby, które nie mają jakichś konkretnych nałogów,
Alkoholik - objawy uzależnienia od alkoholu. Kiedy można rozpoznać alkoholizm? Rozwój zespołu abstynencyjnego i fazy choroby alkoholowej
Alkoholik to osoba cierpiąca na alkoholizm. Istotę