Dzień dobry,
Objawy o których Pan pisze mogą świadczyć o uzależnieniu lub piciu ryzykownym: utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu, zawodzenie bliskich, "udowadnianie" sobie, że mogę / umimc nie pić przez jakiś czas (czasem nawet rok).
Zachęciłabym pana do umówienia się na wizytę w Poradni leczenia uzależnień w pana mieście lub jeśli ma Pan obawy w innej miejscowości. Tam po rozmowie i być może testach będzie miał pan możliwość uzyskania informacji nt głębokości swojego uzależnienia i ewentualnie podjęcia leczenia / terapii.
Odsyłam Pana do strony gdzie znajdzie Pan testy online diagnozujące problem alkoholowy http://alkoholizm.eu/?sel=testy .
Po ich wykonaniu zachęcam mimo wszystko do udania się do specjalisty i podjęcia stosownych dalszych kroków w tym być może terapii.
Nie zachęcam natomiast do leczenia się "na własną rękę", do udowadniania sobie, że poradzi Pan sobie sam, bo może być to bardzo zgubne i niestety jest jednym z mechanizmów w chorobie alkoholowej.
Życzę dużo dobrego
Sylwia Wilk
www.poradniapsychologiczna.com.pl
Zespół uzależnienia od alkoholu lub uzależnienie od alkoholu , to zespół składający się co najmniej z trzech spośród ośmiu objawów:
1. Silna natrętna potrzeba spożywania alkoholu (głód alkoholu).
2. Upośledzona zdolność kontrolowania picia alkoholu (trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w zakończeniu picia albo problemy z kontrolowaniem picia do wcześniej założonego poziomu).
3. Picie alkoholu w celu złagodzenia albo zapobieżenia alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu oraz subiektywne poczucie skuteczności takiego postępowania.
4. Objawy abstynencyjne (drżenia mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, tachykardia, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, nastrój drażliwy lub obniżony, lęk).
5. Zmieniona (najczęściej zwiększona) tolerancja alkoholu (ta sama dawka alkoholu nie przynosi oczekiwanego efektu, potrzeba spożywania większych dawek alkoholu dla wywołania oczekiwanego efektu).
6. Zawężenie repertuaru zachowań związanych z piciem alkoholu do 1-2 wzorców.
7. Postępujące zaniedbywanie alternatywnych do picia przyjemności, zachowań i zainteresowań.
8. Picie alkoholu mimo oczywistej wiedzy o jego szczególnej szkodliwości dla zdrowia pijącego.
FAZY ROZWOJU CHOROBY ALKOHOLOWEJ.
Faza Wstępna
W fazie tej dochodzi do uzależnienia psychicznego. Picie towarzyskie przeradza się w miarę czasu w picie na rozładowanie napięć, stresów, poprawy samopoczucia. Pijący zaczyna szukać sytuacji, w których prawdopodobnie będzie alkohol. Z reguły jeszcze nie upija się i ma zachowaną kontrolę nad piciem. Stopniowo zwiększa się jego tolerancja na alkohol. Ma mocna głowę. Nie ponosi jeszcze emocjonalnych skutków swego picia.
Faza Ostrzegawcza
W fazie tej alkoholik zaczyna coraz częściej szukać okazji do picia. Na przyjęciach sam inicjuje kolejki, ”podkręca tempo” picia aby dostosować ilość wypijanego alkoholu do swych zwiększonych zapotrzebowań. Po wypiciu polepsza się jego samopoczucie. Alkohol przynosi mu ulgę, rozpręża się. Jest to jego niezawodny środek na ukojenie. Każdorazowo rozpoczęte picie kończy się utratą kontroli.
Alkoholik nie może odmówić sobie. Zaplanowanie swego picia (tylko 100 gram i koniec) i zakończenie go w tym momencie staje się niemożliwe. Często aby nie pokazać tego w swoim otoczeniu, pije w sposób ukryty (np. dopija przed imprezą). Wybiera także takie towarzystwa, gdzie jest alkohol. Często zaczyna urywać mu się film. Nie pamięta co się z nim działo (co mówił, co robił) nawet po niewielkiej ilości alkoholu.
Faza Krytyczna Ostra
Faza ta charakteryzuje się tym, że zaraz po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu zjawia się przeważnie pragnienie dalszego picia, które odczuwane jest czasami jako przymus fizyczny.
Rozwija się w pełni utrata kontroli nad rozpoczętym piciem. Jeden kieliszek wyzwala „reakcję łańcuchową”. Takie utraty kontroli zaczynają zdarzać się coraz częściej, wydłuża się czas picia i ilość wypijanego alkoholu. Alkoholik zaczyna wynajdywać usprawiedliwienia przede wszystkim dla siebie, a następnie dla swego otoczenia.
Jego pijackie „alibi” przybiera coraz bardziej nonsensowny charakter. W tym okresie sposób picia staje się coraz bardziej widoczny dla otoczenia. Rodzina zaczyna izolować się z życia społecznego, wstydząc się ludzi. Nieprzeparta chęć picia (wbrew wszelkim racjom) wzmaga się. Alkoholik zaczyna tracić szacunek do samego siebie - co z kolei wymaga wyrównania. Pojawiają się nietypowe wcześniej zachowania, jak np.: niezadowolenie, agresywność, itp. Zaczyna winą obarczać swe otoczenie. Czasami wskutek nacisku społeczeństwa, podejmuje abstynencję (tydzień, miesiąc, nawet 6 i 9 miesięcy). Jednak okresowo powraca do picia. Zaczyna bardziej izolować się od świata zewnętrznego. Próbuje „pokonać” alkohol, udowadniając w różny sposób, że to on panuje. Stopniowo wydłużają się jego ciągi picia (do kilku tygodni, miesięcy). Jest to stopniowe przechodzenie do kolejnej fazy uzależnienia.
Faza Przewlekła
Faza ta jest ostatnim etapem rozwoju uzależnienia od alkoholu. Picie zaczyna być ciągłe. Czasami alkoholik upija się kilka razy w ciągu dnia. Przełomowym momentem jest tu regularne picie ranne. Giną resztki oporu, wstydu alkoholika. Upija się w pracy, na ulicy. Stan taki trwa całymi tygodniami, miesiącami, aż do objawów zatrucia.
Pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego (bóle głowy, osłabienie, drżenie, nudności, wymioty, zaburzenia nastroju, zaburzenia snu, jadłowstręt, biegunki, kołatanie serca, poty, lęki). Czasami przeradzają się one w objawy psychoz alkoholowych. przykre objawy abstynencyjne ustępują po wypiciu alkoholu.
W ten sposób wytwarza się błędne koło picia. Pojawia się bardzo wyraźne obniżenie tolerancji na alkohol. Czasami wystarczają dwa piwa aby się upił. Długotrwałe opilstwo wywołuje degradację moralną, osłabienie procesów myślenia, zaburzenia popędu płciowego, zmiany charakterologiczne (obniżenie tzw. uczuciowości wyższej). Zaczyna sięgać po alkohole niespożywcze, zaczyna pić na ulicach z osobami niższego poziomu społecznego. Wielu z alkoholików pije na tym etapie z każdym i w każdym miejscu.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy jest możliwość, że jestem alkoholiczką? [PORADA EKSPERTA] – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Czy możliwe, że jestem alkoholikiem? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak uświadomić mężowi, że jest alkoholikiem? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Piję tylko raz w tygodniu - czy jestem alkoholikiem? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Czy mój mąż może być alkoholikiem? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Czy upijanie się to uzależnienie od alkoholu? – odpowiada Mgr Tytus Dziewięcki
- Picie dużej ilości piwa przez narzeczonego – odpowiada Mgr Marta Sałatowska
- Kto może poświadczyć o tym, że nie jestem alkoholikiem? – odpowiada Mgr Paweł Rosiński
- Usypiające działanie alkoholu – odpowiada Mgr Agnieszka Szafrańska-Romanów
- Czy Zespół Otella możliwy jest tylko u alkoholików? – odpowiada Lek. Marcin GĂłrniak
artykuły
Alkoholik - objawy uzależnienia od alkoholu. Kiedy można rozpoznać alkoholizm? Rozwój zespołu abstynencyjnego i fazy choroby alkoholowej
Alkoholik to osoba cierpiąca na alkoholizm. Istotę
Diagnozowanie alkoholizmu
Alkoholizm jest chorobą, podobnie jak cukrzyca, gr
Czy jesteś alkoholikiem?
Czy jestem alkoholikiem? To pytanie zadaje sobie n