Czy możliwe, że jestem alkoholikiem?

Witam. Mam 27 lat mój ojciec był alkoholikiem. Na studiach piłem dość intensywnie ale nigdy nic nie olalem dla imprez żadnego egzaminu po studiach planowałem ze przestane pic w taki sposób i zmniejszyłem dawkę do około 3 razy w tygodniu po 2 piwa wieczorem czasami w ogóle. Nigdy nie utraciłem kontroli zawsZe wiedziałem kiedy zacznę i kiedy skończę poprostu lubię smak piwa i jego działanie. Ale zdarza mi się myśleć o piwie. Czy możliwe ze jestem alkoholikiem ? czy takie picie jest bezpiecz

Witam
Początek alkoholizmu jest trudny do uchwycenia,
bowiem granica pomiędzy piciem towarzyskim
a chorobowym jest bardzo płynna.
Niebezpieczeństwo uzależnienia od alkoholu
pojawia się w chwili, kiedy człowiek zauważa,
że działanie alkoholu odpręża i daje ulgę,
redukuje napięcie i niepokój, osłabia
poczucie winy, ośmiela, ułatwia zaśnięcie
czy pobudza do działania.
Stopniowo, osoba zaczyna poszukiwać,
inicjować i organizować okazje do wypicia.
Osoby, które uprzednio piły wyłącznie w sytuacjach
towarzyskich zaczynają pić samotnie…
Moja rada - Proszę przestać już dzisiaj.
Jeżeli jest to trudne dla Pana, to znaczy, że tak.
Proszę niezwłocznie poszukać terapeuty,
który zajmuje się uzależnieniami .
Gdyby chciał Pan porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

To niezwykle wartościowe, że już teraz dba Pan o siebie, jest Pan świadomy przeszłości swojej rodziny i jej możliwego wpływu na Pana życie oraz że zasięga Pan informacji na ten temat.
Osoby, których rodzice nadużywali alkoholu mogą być w grupie ryzyka osób uzależnionych od alkoholu. Należy tu jednak zaznaczyć, że niektóre osoby, mające w przeszłości doświadczenie choroby rodzica, w ogóle nie ruszają w dorosłym życiu alkoholu.
W Pana sytuacji obecnie nie da się jednoznacznie stwierdzić czy jest Pan alkoholikiem czy nie. Nadużywanie alkoholu, które znacząco wpływa na funkcjonowanie prywatne (np. problemy w relacjach ze względu na alkohol) i zawodowe (np. bardzo wyraźny spadek efektywności w pracy czy utrata pracy na rzecz picia alkoholu) jest bardzo groźne i wymaga natychmiastowego podjęcia leczenia w ośrodkach terapii uzależnień.
Jednak jeśli niepokoją Pana własne myśli nt. picia, to warto zgłosić się po pomoc, umówić na konsultację z terapeutą uzależnień.

Witam, alkohol jest substancją toksyczną. Nie można określić dawki całkowicie bezpiecznej, która gwarantowałaby zupełny brak negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Duże znaczenie ma czas trwania, ponieważ większość problemów zdrowotnych, uzależnienie pojawia się w skutek przewlekłego używania alkoholu. Napisał Pan że Pana ojciec był alkoholikiem, obawia się Pan czy sam już nie ma takiego problemu. Proszę się zastanowić, czemu Pan sięga po alkohol. Napisał Pan że lubi smak piwa i jego działanie. Co to "działanie" dla Pana oznacza. Niepokojące jest gdy sięgamy po alkohol bo: odpręża i daje ulgę, redukuje napięcie i niepokój, osłabia poczucie winy, ułatwia zaśnięcie. Jeżeli picie trwa pomimo zaleceń o zaprzestaniu. Zwiększanie ilości spożywanego alkoholu (tolerancja), poszukiwanie sytuacji towarzyskich w celu napicia się, rozdrażnienie w sytuacjach braku dostępu do alkoholu, podejmowanie prób ograniczenia picia w celu udowodnienia posiadania kontroli nad piciem. Przesyłam link o strony: http://alkoholizm.eu/?sel=testy
Pozdrawiam serdecznie