W jaki sposób pomóc kobiecie z uzależnieniem od alkoholu?

Witam. Mam problem ze swoja dziewczyna obcokrajowcem. Wpadla w nalog alkoholu i nie widzi w tym problemu gdyz kultura kraju w jakim sie wychowala pozwala na to. Szklanka wina dziennie. Czasami 2-3 razy w tygodniu od 0,5 l do 1 l wina czy piwa. Nie zgodzi na terapie. Predzej sie obrazi ze uwazam ja za alkoholiczke. Kocham ja i chce jej pomoc ale nie wiem jak jej przemówić do głowy. Teraz jest w swoim domu. Do polski przyjedzie za 2 miesiace. Pomocy!

Witam, napisał Pan że Pana dziewczyna nadużywa alkoholu. Czy picie staje się już problematyczne, czy nie zależy od wielu czynników. Nie ma nieszkodliwej dawki alkoholu, a ilość spożywana w sposób akceptowany społecznie zależy również od kraju i panującej tam kultury picia. Warto zastanowić się gdy: alkohol odpręża i daje ulgę, redukuje napięcie i niepokój, osłabia poczucie winy, ułatwia zaśnięcie. Trwa pomimo zaleceń o zaprzestaniu. Następuje zwiększanie ilości spożywanego alkoholu (tolerancja), poszukiwanie sytuacji towarzyskich w celu napicia się, rozdrażnienie w sytuacjach braku dostępu do alkoholu, podejmowanie prób ograniczenia picia w celu udowodnienia posiadania kontroli nad piciem. Jeżeli to możliwe, proszę porozmawiać z partnerką na ten temat, że ją kocha i martwi się o jej zdrowie, zwrócić uwagę że codzienne picie może być problematyczne. Poprosić czy partnerka mogłaby powstrzymać się od picia np. przez jeden dzień w tygodniu. Osoby uzależnione nie mają wglądu w swoją sytuację. Przesyłam link do strony: http://uzaleznienie.com.pl/testy-diagnostyczne/alkoholizm/rozpoznaj-uzaleznienie/198-sprawdz-czy-pijesz-rozsadnie.html
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Dzień dobry. Diagnostyka uzależnień oparta jest na pewnych kryteriach, które klasyfikują osobę jako uzależnioną lub będącą w grupie ryzyka uzależnień. Czy pańska dziewczyna przebyła taki proces diagnostyczny czy wyłącznie z Pana obserwacji wnioskuje Pan o problemie uzależnienia? Zachęcam do rozmowy z dziewczyną nie tyle podnosząc temat uzależnienia, ale raczej na temat tego, co dla Pana oznacza picie przez nią takich ilości alkoholu i jakie niesie negatywne dla Pana skutki. Warto również wysłuchać jej argumentów i jeżeli nie znajdujecie Państwo porozumienia w tej kwestii zachęcam do zapisu na konsultację psychologiczną. Specjalista, przyglądając się szczegółowo sytuacji, udzieli potrzebne wskazówki. Pozdrawiam.