Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 8 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

W jaki sposób pomóc kobiecie z uzależnieniem od alkoholu?

Witam. Mam problem ze swoja dziewczyna obcokrajowcem. Wpadla w nalog alkoholu i nie widzi w tym problemu gdyz kultura kraju w jakim sie wychowala pozwala na to. Szklanka wina dziennie. Czasami 2-3 razy w tygodniu od 0,5 l do 1 l wina czy piwa. Nie zgodzi na terapie. Predzej sie obrazi ze uwazam ja za alkoholiczke. Kocham ja i chce jej pomoc ale nie wiem jak jej przemówić do głowy. Teraz jest w swoim domu. Do polski przyjedzie za 2 miesiace. Pomocy!
MĘŻCZYZNA, 32 LAT ponad rok temu

Nerwica - kiedy warto udać się do specjalisty?

Witam, napisał Pan że Pana dziewczyna nadużywa alkoholu. Czy picie staje się już problematyczne, czy nie zależy od wielu czynników. Nie ma nieszkodliwej dawki alkoholu, a ilość spożywana w sposób akceptowany społecznie zależy również od kraju i panującej tam kultury picia. Warto zastanowić się gdy: alkohol odpręża i daje ulgę, redukuje napięcie i niepokój, osłabia poczucie winy, ułatwia zaśnięcie. Trwa pomimo zaleceń o zaprzestaniu. Następuje zwiększanie ilości spożywanego alkoholu (tolerancja), poszukiwanie sytuacji towarzyskich w celu napicia się, rozdrażnienie w sytuacjach braku dostępu do alkoholu, podejmowanie prób ograniczenia picia w celu udowodnienia posiadania kontroli nad piciem. Jeżeli to możliwe, proszę porozmawiać z partnerką na ten temat, że ją kocha i martwi się o jej zdrowie, zwrócić uwagę że codzienne picie może być problematyczne. Poprosić czy partnerka mogłaby powstrzymać się od picia np. przez jeden dzień w tygodniu. Osoby uzależnione nie mają wglądu w swoją sytuację. Przesyłam link do strony: http://uzaleznienie.com.pl/testy-diagnostyczne/alkoholizm/rozpoznaj-uzaleznienie/198-sprawdz-czy-pijesz-rozsadnie.html
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

0

Dzień dobry. Diagnostyka uzależnień oparta jest na pewnych kryteriach, które klasyfikują osobę jako uzależnioną lub będącą w grupie ryzyka uzależnień. Czy pańska dziewczyna przebyła taki proces diagnostyczny czy wyłącznie z Pana obserwacji wnioskuje Pan o problemie uzależnienia? Zachęcam do rozmowy z dziewczyną nie tyle podnosząc temat uzależnienia, ale raczej na temat tego, co dla Pana oznacza picie przez nią takich ilości alkoholu i jakie niesie negatywne dla Pana skutki. Warto również wysłuchać jej argumentów i jeżeli nie znajdujecie Państwo porozumienia w tej kwestii zachęcam do zapisu na konsultację psychologiczną. Specjalista, przyglądając się szczegółowo sytuacji, udzieli potrzebne wskazówki. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy