Nadużywane alkoholu u partnera i kłótnie

Witam, mój mąż spożywa alkohol raz w tygodniu (potrafi wypić wieczorem np. całą butelkę wina) oraz podczas spotkań ze znajomymi (doprowadza się wtedy do stanu "bełkotliwej mowy", jednak nadal jest trzeźwy i sensownie odpowiada na pytania). Kiedyś pił częściej, a stan dzisiejszy to nasz kompromis (wiele razy kłóciliśmy się na temat alkoholu). Mąż nie pije wcale podczas Adwentu oraz Wielkiego Postu. Uważa, że robię z niego alkoholika i zaprzecza, że pije za dużo. Czy jest to już problem?

Trudnie jest na podstawie tego co Pani napisała zajęć jednoznaczne stanowisko
np. czy to alkoholizm czy też przesada z Pani strony, ponieważ mimo wszelkich starań taki list nie jest obiektywny. Ale fak, że Pani napisała świadczy o tym że to jest problem.
Dlatego powinniście pójśś do poradni małżeńskiej, na terapię par itd.
Pozdrawiam serdecznie

Problemem są wasze kłótnie. Nie wiem czy problem tkwi w ewentualnym uzależnieniu męża (po Pani opisie nie można stwierdzić, że to alkoholizm), czy w tym że chce Pani mieć nad mężem i jego zachowaniem kontrolę. Być może mamy do czynienia z obydwoma z powyższych. Polecam zgłosić się do psychologa na konsultację par. Pozdrawiam

Witam, mają Państwo różne podejście do alkoholu i rozumienie pojęcia "nadmiernego picia". Pani mąż uważa że nie pije dużo. Napisała Pani, że ustaliliście razem jaką ilość alkoholu może mąż spożywać i tej ilości nie przekracza. Nie można określić nieszkodliwej dawki alkoholu. Picie problematyczne zaczyna się gdy: alkohol odpręża i daje ulgę, redukuje napięcie i niepokój, osłabia poczucie winy, ułatwia zaśnięcie. Jeżeli picie trwa pomimo zaleceń o zaprzestaniu. Zwiększanie ilości spożywanego alkoholu (tolerancja), poszukiwanie sytuacji towarzyskich w celu napicia się, rozdrażnienie w sytuacjach braku dostępu do alkoholu, podejmowanie prób ograniczenia picia w celu udowodnienia posiadania kontroli nad piciem. Proszę porozmawiać z mężem na ten temat. Czy jest możliwość osiągnięcia kompromisu, czemu mąż sięga po alkohol, czemu to dla Pani takie ważne. Jest to temat który wywołuje napięcia, kłótnie. Mogą Państwo skorzystać z konsultacji z psychologiem. Pozdrawiam serdecznie.