Czy jak na swój wiek dobrze się odżywiam?

Mam 13 lat ,171 centymetrów wzrostu i ważę 59 kilogramów. Jestem kobietą. Jeżdżę na rowerze około 2-3 godziny dziennie (w soboty 4-5 godz.), większość czasu spędzam na dworze (gram wtedy w siatkówkę, w piłkę nożną, czasami w kosza). Jeszcze nigdy nie stosowałam diety. W mojej rodzinie nie ma nikogo z nadwagą . A to mój jadłospis. Od poniedziałku do piątku jem tak: -rano ok. 7. - bułka dyniowa z białym (czasami pleśniowym ) serem i zieloną herbatą lub płatki mleczne, -drugie śniadanie ok. 9.-10. - owoc (jabłko lub banan ) lub batonik typu musli, -obiad ok.13.-14. - zupa jarzynowa lub pomidorowa (z ryżem ) i 2-3 klopsiki, ziemniaki i sałatka lub zapiekanka z makaronem, -podwieczorek ok.16. - owoc lub gęsty sok owocowy, -kolacja ok .18.-19. -  parówki z musztardą lub kanapki. Do tego dziennie wypijam około 2-3 litrów wody niegazowanej. Sobota i niedziela: -rano ok. 8.-9. - świeży twarożek , pomidor i ogórek, -obiad ok.13.-14. - zapiekanka lub sałatka lub grill, -podwieczorek ok.16. - lody (kilka gałek), -kolacja - pizza ,kebab albo potrawka z kurczaka

Witam serdecznie,

zacznę od tego, że Twoja masa ciała jest prawidłowa, co z pewnością zawdzięczasz dużej aktywności fizycznej i regularnemu spożywianiu posiłków - tak trzymaj!

Na śniadanie do kanapek dodaj też warzywa np. pomidora, ogórki, paprykę, rzodkiewkę, szczypior.
Na podwieczorek lub II śniadanie zjedz czasem jogurt, kefir lub maślankę, mogą być z dodatkiem owoców lub płatków zbożowych - potrzebujesz bowiem dużo wapnia i białka
Do obiadu czasem dodaj kaszę gryczają, jęczmienną, jaglaną, orkiszową lub brązowy ryż zamiast ziemniaków.
Na kolację możesz zjeść sałatkę, gotowane warzywa, kanapki, danie na ciepło np. ryż z jabłkami. Parówki postaraj się ograniczyć, ponieważ zawierają sporo tłuszczu zwierzęcego. Również pizza, czy kabab powinny pojawiać się w Twoim jadłospisie sporadycznie, ponieważ są to bomby kaloryczne i wnoszą niewiele składników odżywczych do diety.
Jako desery polecam Ci suszone owoce i różne orzechy, które mają mnóstwo składników mineralnych i wielonienasycone kway tłuszczowe z rodziny omega 3 i 6. ( http://portal.abczdrowie.pl/swiat-bakalii)

Tutaj znajdziesz przykładowe jadłospisy dla osób w Twoim wieku: http://portal.abczdrowie.pl/odchudzanie-dzieci

Postaraj się jeść różnorodnie - jeśli masz czas i możliwość, to zjedz codziennie coś innego tzn. różne warzywa i owoce, inny rodaj kaszy, czy mięsa (dindyk, kurczak, różne ryby, cielęcina). W ten sposób dostarczasz organizmowi różnych składników odżywczych - mniejsze jest ryzyko niedoborów lub przedawkowania któregoś z nich.

Pozdrawiam