W prawidłowo zbilansowanej diecie znajduje się od 3 do 5 posiłków i jednym z nich jest kolacja, która powinna dostarczać ok. 25% całodobowego zapotrzebowania na energię. Wiele się mówi o odchudzaniu poprzez niejedzenie kolacji lub niejedzenie już po godzinie 18, ale takie działania są błędne – organizm musi w czasie snu się regenerować, a nie głodować.

Godzina ostatniego posiłku zależna jest od godziny, w której udajemy się na spoczynek (najlepszy czas to ok. 2-3 godziny przed). Inną kwestią jest to, że wiele osób unika posiłków w czasie dnia i wracając na wieczór do domu dopada ich wilczy apatyt. Sięgają wtedy po wiele produktów, stanowczo przekraczając zapotrzebowanie na kalorie, a często także tłuszcze i cukry proste. Równie niebezpieczne jest nocne budzenie się i pojadanie.

Tak więc ewentualne tycie zależne jest od tego, co znajdzie się na naszym talerzu. Ostatni posiłek powinien być lekko strawny, byśmy mogli spokojnie zasnąć oraz urozmaicony. Idealna kolacja zawierać będzie produkt zbożowy (pieczywo, kasze, ryż), wysokobiałkowy (rybę, mięso, jaja, mleko lub jego przetwory), odrobinę tłuszczu (w postaci masła/margaryny na pieczywie lub oliwy/oleju dodanych do warzyw) i dodatek warzywny lub warzywno – owocowy. Po takim posiłku polecam słaby napar herbaty ziołowej, który wraz z lekką kolacją pozwoli nam spokojnie usnąć. 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty