Zapytaj lekarza

7 4 1 , 9 9 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dieta przed ciążą

Nie istnieją jednoznaczne przeciwwskazania co do zjadania marchewki na kolację. Niemniej sama marchew nie jest wystarczającym posiłkiem wieczornym. Sugerowałabym wykorzystać ją jako np. element sałatki z dodatkiem twarogu czy jajkiem i grzankami lub zapiekanki np z rybą i kaszą.

Pozdrawiam, Justyna Siwiela

0

Witam! Niestety jest zbyt mało danych by jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, wszystko zależy od tego jak rozkładają się pozostałe posiłki w ciągu dnia.
Ostatni posiłek powinien stanowić ok. 15-20% całodziennej energii. Powinien być pełnowartościowy i dostarczać odpowiednią ilości białka, tłuszczy i węglowodanów w zależności od Pani/Pana zapotrzebowania. Kolacja powinna być spożyta do 3-4 godzin przed położeniem się spać. Jeśli natomiast dość późno spożywa Pan/Pani obiad a wieczorem odczuwa Pan/Pani głód, marchewka może być dobra przekąską na wieczór, ale nie będzie stanowić pełnowartościowego posiłku.

0

Marchewka jest zbyt mało wartościowym produktem by stanowić cały posiłek. Kolacja powinna stanowić ok. 20% dziennego zapotrzebowania energetycznego i powinna dostarczać wszystkich składników energetycznych tj. węglowodanów, tłuszczów i białek.

0

Witam, sama marchewka może być ewentualnie małą przekąską w ciągu dnia, ale nie głównym posiłkiem, to zdecydowanie za mało, niezaleznie od wieku, płci, masy ciała i wzrostu, choć tych danych tu brakuje.

Serdecznie pozdrawiam i zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl

Dietetyk, absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW.
0

Witam,

Spożywanie samej marchwi na kolacje nie jest dobrym pomysłem. Dieta nie będzie w tedy różnorodna, a także surowa marchew jest małowartościowym produktem - proponuję zastosować ją jako dodatek do dań, można np. zrobić surówkę z surowej marchwi i jabłka i do tego dodać łyżkę otrębów owsianych. Z całą pewnością lepiej jest spożywac marchew w postaci surowej, ponieważ gotowana zawiera wysoki indeks glikemiczny.

Fizjoterapeuta i dietetyk. Absolwentka Krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy