Kolacja po treningu

Proszę o przykłady na kolacje po treningu około 360 kcal. posiłek po treningu jest ostatnim, gdyż kończę go około 20, a ok. 22-23 chodzę spać. Czytałam, że powinno się ograniczyć tłuszcze w posiłkach okołotreningowych, z kolei węglowodany wieczorem również powinno się ograniczyć- jednak jak sie to ma do posiłku po treningu?? Proszę o konkretne porady, przepisy i produkty, które spożywać. Dziękuję z góry!

Witam. Ostatni posiłek powinien być spożywany ok. 3-4 godziny przed snem a jego wartość energetyczna powinna odpowiadać ok. 20% całodziennego zapotrzebowania energetycznego. Ciężko jest powiedzieć jakie dokładnie produkty powinna Pani spożywać na ostatni posiłek, ponieważ nie wiemy jakie jest Pani zapotrzebowanie, jaki rozkład i skład wcześniejszych posiłków, oraz jaki dokładnie trening Pani wykonuje. Na posiłek treningowy najlepszym wyborem będą produkty zawierające małe ilości tłuszczu, natomiast bogate w białko. Może to być np. jogurt, serek wiejski, gotowane mięso lub ryba. Do tego warto dodać warzywa w postaci surówki bądź sałatki z niewielką ilością tłuszczy np. oliwy z oliwek. W zależności od pozostałych posiłków może być również dodatek węglowodanów złożonych np. w postaci chleba razowego bądź chlebka chrupkiego. Natomiast ciężko jest ustalić co dokładnie i w jakiej ilości mogła by Pani spożywać mając tak niewiele danych.

Skład tego posiłku w dużej mierze zależy od tego jaki rodzaj wysiłku miał miejsce wcześniej. Zazwyczaj jednak po treningu trzeba uzupełnić zarówno białko, jak i węglowodany. Należy jedynie unikać tłuszczu, który utrudnia szybką regenerację mięsni i glikogenu. Nie jestem w stanie podać konkretnych przykładów posiłkow nie znając specyfiki treningu.

Witam,
konkretne przepisy i produkty oczywiście może przygotować Pani dietetyk po całościowym wywiadzie dietetycznym i pomiarach, które są niezbędne do skonstruowania właściwej diety. Po wysiłku fizycznym powinno się uzupełnić przede wszystkim białka i witaminy, które zostały wytrącone podczas treningu.
Beyer-Wygońska Sylwia

Kamila Ziemann Dietetyka

Wszystko zależy od wysiłku. Jeśli był to bieg, step, interwały itp. należy do 30 min po wysiłku uzupełnić węglowodany proste i zjeść np. jabłko lub 4 suszone śliwki. Czyli najlepiej sięgnąć po to już w szatni. W domu może Pani zacząć uzupełniać białko, czyli zjeść serek wiejski, wypic kefir naturalny, kawałek piersi drobiu lub chudą rybę itd. Można dodać warzywa (najlepiej surowe). Jeśli była Pani na wzmacnianiu proszę sięgnąć po jogurt naturalny + 3-4 łyżki otrębów owsianych, kromkę chleba razowego z twarogiem i warzywami lub sałatkę z piersi kurczaka. Aczkolwiek nie mogę stwierdzić dokładnie ile czego ma Pani jeść, ponieważ mam za malo informacji. Zapraszam na wizytę do gabinetu do Gdyni, będziemy mogły rozwinąć temat. Pozdrawiam, Kamila Ziemann