Kaloryczność kolacji a dieta

czy kolacja o kaloryczności ok.400 kcal, spożyta na 3-4 godziny przed snem, to normalny czy obfity posiłek? Dodam, że moje całkowite dzienne zapotrzebowanie wynosi 1600 kcal

Jeżeli spożywa Pani 1600 kcal w ciągu całego rozłożone na 4-5 posiłków podana kaloryczność kolacji jest zupełnie normala. Jeżeli są to tylko 3 posiłki kolacja powinna dostarczać nawet więcej, bo około 450-480 kcal. Obfitość posiłku to nie do końca to samo co ładunek energetyczny i wartość odżywcza - pod tym pojęciem rozumiemy raczej objętość i poziom ciężkostrawności dania. Jednak przy tak długiej przerwie pomiędzy snem a ostatnim posiłkiem obfitość kolacji nie powinna mieć większego znaczenia.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

wszystko zależy od rozkładu kaloryczności na inne posiłki oraz od trybu Pani dnia, jest to dosć obfity posiłek ale mieści się w granicach normy.

Pozdrawiam

Witam Panią,

jeżeli 1600kcal to Pani czynne zapotrzebowanie energetyczne i tyle zjada Pani w ciągu dnia to kaloryczność kolacji powinna być na poziome około 320kcal. Musi Pani jednak pamiętać, że kalorie to nie wszystko - ważniejszy jest skład posiłków i to czy dostarcza Pani odpowiednich ilości białka, węglowodanów oraz ,,dobrych tłuszczy". Kolacja powinna byc lekka i łatwostrawna i najlepiej zjadana około 3h przed snem. Proszę odpowiednio zbilansować swój cały jadłospis.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk