Podwieczorek i kolacja - w jakich porach spożywać?

Mam pytanie dotyczące wielkości podwieczorku i kolacji. Otóż wszędzie zaleca się, żeby podwieczorek był małym posiłkiem w formie owoców lub np. jogurtu, a kolacja powinna być nieduża i lekkostrawna, ale większa od ilości pożywienia na podwieczorek. W mojej sytuacji jest to odwrócone, tzn. jem trochę większy podwieczorek (np. kanapka na ciepło lub zupa) w godzinach 16.30-19.00, ale za to małą kolację w formie jogurtu lub sałatki, w godzinach 19.00-21.00. Taki układ wynika z tego, że jem wcześniejszy obiad (12.00-14.30), bo tak mamy przerwę na lunch w pracy oraz chodzę na zajęcia wieczorne lub biegam wieczorami, więc taki jogurt po pracy na podwieczorek dla mnie za mało do kolacji i sądzę, że czułabym się głodna. Również mieszkam sama, więc taką małą kolację jem sama, a w porze gdy wypada podwieczorek spotykam się nieraz ze znajomymi/chłopakiem i jemy wspólnie.

Czy są jakieś powody dietetyczne, dla których podwieczorek powinien być jednak mniejszy od kolacji? Pytam nie tyle pod kątem odchudzania, ale raczej zastanawiam się, czy w mojej przyszłej rodzinie kultywować zwyczaj wspólnych kolacji (co wymusza mniejszy podwieczorek), czy raczej tak jak dotychczas jeść solidniejszy posiłek po pracy i małą kolację, a taki sposób jedzenia wpajać swoim dzieciom?

ponad rok temu

Witam,

Podwieczorek w postaci jogurtu, owocu, czy niewielkiej kanapki ma na celu zwiększenie sytości i sprawienie, iż będzie Pani w stanie zjeść mniej w ramach kolacji (nie dojdzie do nadmiernej konsumpcji w godzinach wieczornych).
Myślę, że nic poważnego się nie stanie, jeśli zamieni Pani posiłki. Generalnie zasada jest taka, iż należy jeść mniej pod wieczór, a więcej we wcześniejszych godzinach, tak byśmy mieli czas spalić energię dostarczoną wraz z jedzeniem. Nie dajmy się zwariować.

Jeśli oba wieczorne posiłki będą lekkie i nie będzie się Pani objadać, nie ma powodów do niepokoju. Myślę, iż wspólne jedzenie posiłku przez rodzinę jest bardzo dobrym pomysłem.

Pozdrawiam