Czy jeśli od roku czytam na temat wybielania zębów oraz stosuję preparaty wybielające, to znaczy, że jestem bleachorektykiem?

Witam Gdy jestem bleachoretykiem to nic poważnego bo od jakieś roku czytam na temat wybiealnie zębów bardzo dużo i stosuję preparaty wybielające ? Pozdrawiam

Dzień dobry!

Każde ludzkie zachowania może mieć zarówno charakter normy, zdrowia i równowagi psychicznej - jak i wynikać z zaburzonych potrzeb, być nadmierne, szkodliwe, kompulsywne itp. Pragnienie posiadania białych zębów (zdrowych i zadbanych), zainteresowanie dbaniem o swoją urodę i poświęcanie temu tematowi czas i energię, nie musi być niczym nieprawidłowym - wręcz przeciwnie. Jest jednak również możliwe, że zainteresowanie wybielaniem zębów jest nadmierne, obsesyjne. Może o tym świadczyć np. to, że poświęca Pan temu tematowi zbyt wiele czasu, zaniedbuje z tego powodu inne sprawy i obowiązki, a także że stracił Pan umiejętność obiektywnej oceny - zęby nigdy nie wydają się Panu dostatecznie białe. Może się to wiązać np. z dysmorfofobią albo cechami osobowości (np. zaniżona samoocena, nadmierny krytycyzm wobec siebie lub pragnienie bycia idealnym).

Pozdrawiam!

Wszystko zależy od stopnia nasilenia trudności i cierpienia związanych z "obsesją". Dla przykładu- sporo ludzi lubi czytać, chętnie wyszukuje i czyta nowe książki, źle się czuje, gdy dłuższy czas niczego nie czyta itp niekoniecznie jednak oznacza to natręctwo czy chorobę. Warto przyjrzeć się ewentualnym innym objawom- jak perfekcjonizm, trudności w zmianie, brak elastyczności, potrzeba kontroli, lęk przed utratą panowania itp. W razie niepewności zawsze można skorzystać z pomocy psychologa.