Witam,
niestety nie ma określonej dawki alkoholu, która spożywana w ciąży nie wywoła nieodwołalnych zaburzeń i defektów rozwoju płodu. To oznacza, że kobieta od momentu, kiedy dowiaduje się o ciąży powinna bezwzględnie zrezygnować z picia alkoholu w ogóle. I trymestr jest najważniejszych w rozwoju układu nerwowego płodu, co oznacza, że właśnie wtedy konieczne jest zrezygnowanie z używek, wielu leków, a nawet niektórych kosmetyków. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/czego-nie-jesc-w-ciazy.
Alkohol z łatwością przenika do łożyska, które odżywia dziecko, a dodatkowo alkohol nie jest metabolizowany w taki sposób, jak w organizmie dorosłego człowieka. To, co jest dawką nieszkodliwą dla człowieka, dla dziecka czy płodu może być już niebezpieczne.
FASD to Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych i określa cały szereg różnego rodzaju skutków picia alkoholu przez ciężarną, dotykających dziecko. Należą do nich problemy behawioralne, psychiczne, fizyczne. Zatem charakterystyczny dla FAS wygląd buzi dziecka nie jest jedynym zagrożeniem. W skrócie można powiedzieć, że nawet jeżeli dziecko pozornie rodzi się zdrowe i nie ma żadnych problemów, to mogą się one uwidocznić (z powodu uszkodzeń mózgu spowodowanych przez alkohol) np. na etapie przedszkola, kiedy rozwój dziecka będzie odstawał od rozwoju rówieśników. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/alkoholowy-zespol-plodowy.
Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-pic-alkohol-napoje-energetyzujace-i-cole.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy wypicie tych piw bezalkoholowych mogły tak wpłynąć na zarodek? – odpowiada Lek. Karol Gołębiewski
- Czy chmiel może źle wpłynąć na ciążę? – odpowiada Mgr Martyna Dudzińska
- FAS u 8-miesięczniaka – odpowiada Milena Lubowicz
- Czy alkohol we wczesnej ciąży ma wpływ na płód? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Nadużywanie alkoholu a możliwość FAS u dziecka – odpowiada Piotr Pilarski
- Czy taka ilość ciastka z alkoholem mogła zaszkodzić dziecku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy moje dziecko może mieć Fas? – odpowiada Dr n. med. Diana Kupczyńska
- Czy zażywanie antydepresantów i małych ilości alkoholu wpłynie negatywnie na rozwój płodu? – odpowiada Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Szymanowski
- Wygładzona rynienka nosowa a FAS – odpowiada Dr n. med. Adrianna Wilczek
- Picie codzienne piwa a początek ciąży – odpowiada Lek. Paweł Baljon
artykuły
Alkoholowy zespół płodowy (FAS) - co to takiego, objawy
Ciąża to bardzo ważny okres w życiu przyszłej mamy
Alkohol na początku ciąży - czy jest szkodliwy?
Alkohol na początku ciąży, tak jak i później, może
Czy w ciąży można pić alkohol, napoje energetyzujące i colę?
Które napoje w ciąży są zakazane, a z których przy