Czy jest duże ryzyko zespołu FAS u dziecka?

Dzien Dobry. Jaka jest szansa na urodzenie całkiem zdrowego dziecka bez zespołu FAS, jeśli od 4 do 13 tygodnia ciąży zdarzyło się wypić 5 razy po 200ml wodki. Od tamtej pory oczywiście ani kropli. Na badaniach prenatalnych wszystko dobrze. Lekarz twierdzi, że trzeba pic i upijac się przez większość lub cala ciążę, aby skończyć z zespołem FAS A zwłaszcza, aby dziecko miało specyficzny wygląd twarzy. Jak dużo jest przypadków, że kobieta piła (nieupijała sie) przez pierwszy trymest, później o siebie dbała A mimo to dziecko ma widoczne FAS?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie ma określonej dawki alkoholu, która spożywana w ciąży nie wywoła nieodwołalnych zaburzeń i defektów rozwoju płodu. To oznacza, że kobieta od momentu, kiedy dowiaduje się o ciąży powinna bezwzględnie zrezygnować z picia alkoholu w ogóle. I trymestr jest najważniejszych w rozwoju układu nerwowego płodu, co oznacza, że właśnie wtedy konieczne jest zrezygnowanie z używek, wielu leków, a nawet niektórych kosmetyków. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/czego-nie-jesc-w-ciazy.

Alkohol z łatwością przenika do łożyska, które odżywia dziecko, a dodatkowo alkohol nie jest metabolizowany w taki sposób, jak w organizmie dorosłego człowieka. To, co jest dawką nieszkodliwą dla człowieka, dla dziecka czy płodu może być już niebezpieczne.

FASD to Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych i określa cały szereg różnego rodzaju skutków picia alkoholu przez ciężarną, dotykających dziecko. Należą do nich problemy behawioralne, psychiczne, fizyczne. Zatem charakterystyczny dla FAS wygląd buzi dziecka nie jest jedynym zagrożeniem. W skrócie można powiedzieć, że nawet jeżeli dziecko pozornie rodzi się zdrowe i nie ma żadnych problemów, to mogą się one uwidocznić (z powodu uszkodzeń mózgu spowodowanych przez alkohol) np. na etapie przedszkola, kiedy rozwój dziecka będzie odstawał od rozwoju rówieśników. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/alkoholowy-zespol-plodowy.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-pic-alkohol-napoje-energetyzujace-i-cole.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.