Czy jest to jakiś stan zapalny skóry?

Dzisiaj podczas mycia zaczęła mnie piec pachwina. Przy lekkim dotyku czułem pieczenie oraz zaobserwowałem delikatny guzek. Guzek jest praktycznie z boku uda na pachwinie między moszną a odbytem. Czy jest to przepuklina? Czy jest to jakiś stan zapalny skóry?
MĘŻCZYZNA, 20 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety jedynie na podstawie samego opisu nie można wywnioskować, co dokładnie Panu dolega. Z tym problemem należy zgłosić się do lekarza. Na początek może Pan udać się do lekarza medycyny rodzinnej, który po wstępnym badaniu ewentualnie skieruje Pana do konkretnego specjalisty, np. dermatologa czy chirurga. Proszę nie zwlekać z wizytą, aby nie dopuścić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych.

Guzek w tym miejscu może sygnalizować wiele różnych chorób. Jedną z nich jest przepuklina pachwinowa. W przypadku tego schorzenia pacjent może odczuwać ból promieniujący do podbrzusza. Nasila się on szczególnie w wyniku nadmiernej aktywności fizycznej, podczas dźwigania ciężkich przedmiotów, zmiany pozycji ciała itp. W diagnostyce przepukliny, określeniu jej wielkości itd. pomocne może być badanie USG. Jeżeli lekarz potwierdzi tę chorobę, konieczny będzie zabieg chirurgiczny. Wybór techniki będzie zależał od specjalisty.

Więcej na temat tego schorzenia można przeczytać w jednym z artykułów opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-pachwinowa-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-przepukliny-pachwinowej-charakterystyka-objawy-diagnoza-leczenie

Oczywiście przepuklina to tylko jedna z możliwości. Takie zmiany mogą mieć też inne podłoże i oznaczać np. torbiel. Będzie można to jednak sprawdzić wyłącznie poprzez szczegółową diagnostykę.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.