Czy konieczna jest diagnostyka pod kątem zaburzeń emocjonalnych?

Witam, Jestem kobietą, mam 23 lata i podejrzewam u siebie zaburzenia psychiczne. Pierwszym problemem jest to, że mam duży lęk społeczny. Np. na samą myśl, że mam odebrać telefon, zadzwonić lub iść i coś załatwić bądź znaleźć nową pracę, od razu wpadam w panikę i robię wszystko aby unikać tych sytuacji przez co nie mogę normalnie funkcjonować. Zauważyłam, że ciężko mi panować nad emocjami. Potrafię rozpłakać się z powodu błahostki lub wpaść w furię i powodować awanturę przez co krzywdzę tym bliskich. W stosunku do mojego chłopaka czasami jestem okropna ale nie umiem nad tym panować, później obwiniam się o wszystko i mam ogromne wyrzuty sumienia. Oprócz tego mam tendencje do ciągłej analizy wszystkiego i przez to zakładam scenariusze, które wprawiają mnie w ciągłe obawy itp. Wydaje mi się, że przy stresowych sytuacjach lub nawet czasami i tych błahych mam ataki paniki - czuję silny ucisk w klatce piersiowej, nie mogę oddychać, zaczynam się trząść i nie potrafię wydusić z siebie ani jednego słowa. Są dni kiedy jestem pełna energii i czuję się świetnie a później przychodzi czas kiedy odczuwam mocne przygnębienie i brak jakiejkolwiek energii. Proszę o opinie i ewentualną poradę.
KOBIETA, 23 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisane przez Panią objawy, takie jak silny lęk społeczny, trudności w panowaniu nad emocjami, ciągła analiza sytuacji, przewidywanie negatywnych scenariuszy oraz ataki paniki, mogą wskazywać na obecność zaburzeń lękowych. Jest to problem, który dotyka spory odsetek młodych ludzi, dlatego warto udać się do specjalisty, który pomoże Pani uporać się z problemem.

Skonsultowanie się z psychologiem lub psychiatrą może pomóc w zrozumieniu przyczyny tych trudności oraz opracować metody w radzeniu sobie z lękiem i emocjami. Profesjonalista będzie mógł przeprowadzić dokładną ocenę i dostosować terapię do Pani indywidualnych potrzeb.

Ponadto, można spróbować stosować techniki relaksacyjne, rozmawiać z bliskimi i spróbować przeciwstawiać się sytuacjom, które powodują lęki. W razie trudności specjalista będzie mógł przepisać Pani leki na uspokojenie myśli.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-zaburzenia-lekowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.