Dlaczego mam takie zaburzenia sensoryczne i emocjonalne?

Mam 22 lata i nie wiem co ze mną nie tak. Nie lubię dotyku innych osób (nawet bliskich), szybko dezorientuje się w tłumie zwłaszcza gdy jest głośno, czasem reaguje nadmiernie na hałas a czasem w ogóle, nie czuje swoich emocji ani nie mam empatii, kompletnie nie rozumiem żartów i sarkazmu. Ciężko mi się z tym funkcjonuje i już sama nie wiem od czego to jest
KOBIETA, 22 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisane przez Panią symptomy mogą świadczyć o kilku zaburzeniach powiązanych np. z zespołem Aspergera. Proszę jednak pamiętać, że na podstawie samego opisu nie można postawić trafnej diagnozy, dlatego powinna Pani udać się do specjalisty.

Skoro sama Pani zauważyła, że występuje jakiś problem, to jest to już połowa sukcesu. Teraz warto udać się do psychologa, który pomoże zrozumieć podłoże zaburzeń. Profesjonalista będzie w stanie przeprowadzić dokładną ocenę Pani sytuacji i postawić diagnozę.

Osoby z zespołem Aspergera i innymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu mogą korzystać z terapii, takiej jak terapia behawioralna lub terapia zajęciowa. Pomagają one rozwijać umiejętności społeczne, zarządzać emocjami i radzić sobie z nadwrażliwością sensoryczną.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-aspergera

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.