Zaburzenia emocjonalne a ich leczenie

Witam serdecznie. Chciałbym zapytać czy istnieje możliwość wyleczenia zaburzeń emocjonalnych? Zaburzenia emocjonalne to coś, z czym zmagam się od lat. Nigdy nie byłem z tym u lekarza ani żadnego specjalisty, jakoś mam opory, chciałem sobie sam z tym poradzić, ale mam z tym coraz większy problem. Myślałem, że może to okres buntu, jak dorosnę to zaburzenia emocjonalne miną i będzie lepiej, a tymczasem jest coraz gorzej i trudniej. Często nie radzę sobie z emocjami, szczególnie tymi negatywnymi, mam też wahania nastroju i potrafię przez chwilę cieszyć się i śmiać z innymi, a później marzy mi się tylko żeby usiąść w ciemnym pokoju i płakać. Czy zaburzenia emocjonalne można jakoś wyleczyć? Są na to jakieś środki, lekarstwa, terapia? Jestem ciekawy jak wygląda takie leczenie zaburzeń emocjonalnych, ile wymaga czasu, pieniędzy. Nie mam na ten moment żadnej wiedzy w tej kwestii, a może warto coś z tym w końcu zrobić... dziękuję za poradę.

Dzień dobry,

Nie sposób udzielić odpowiedzi przy takiej ilości informacji.
Jednakże, namawiam na KONTAKT OSOBISTY ze specjalistą, który będzie w stanie odnieść się do Pana/i pytań/wątpliwości.

Mgr Adam Horak Psycholog

Emocje są odpowiedzią umysłu na zdarzenia w świecie zewnętrznym. Towarzyszą im myśli, pobudzenie fizjologiczne i mimowolne zachowania. Wśród emocji wyróżniamy tzw. emocje podstawowe: radość, smutek, lęk, gniew, wstręt i wstyd a także emocje pochodne, stanowiące ich mieszankę. Emocje mają swoje natężenie i czas trwania. Prawidłowo przeżywane emocje są krótkotrwałe i prowadzą do prawidłowej adaptacji do sytuacji. O zaburzeniach emocjonalnych mówimy wtedy, gdy przeżywane emocje są zbyt silne, trwają zbyt długo lub są nieadekwatne do sytuacji, np. śmiech na pogrzebie. W takim przypadku możemy mówić o cierpieniu, które wymaga pomocy psychologicznej (psychoterapia) lub/i medycznej (lekarstwa). Zaburzenia emocjonalne można wyleczyć a czas trwania terapii zależy od głębokości zaburzenia. Czasem mogą wiązać się z nieprawidłowo ukształtowaną osobowością, wtedy zaburzenia emocjonalne są najgłębsze. Leczenie emocji przede wszystkim zależy od zaangażowania pacjenta w proces terapii.

Nie pisze Pan, na czym polegają zaburzenia, więc trudno się do tego dokładniej odnieść. To, co możemy nazwać zaburzeniami emocjonalnymi jak najbardziej podlega leczeniu - psychoterapii i/kub farmakoterapii. Z pewnością jeśli występują jakieś trudności w sferze emocji warto skonsultować się z psychologiem, który po wstępnej konsultacji będzie w stanie dać dopasowane do Pana potrzeb zalecenia.

Pozdrawiam
Katarzyna Binder