Kraniostenoza jest dziedziczna?

Witam chciałabym uzyskać informacje czy kraniostenoza jest dziedziczna. Mam 27 lat chcialabym założyć rodzine a tak się składa ze mam to schorzenie, została u mnie zdiagnozowana kraniostenoza, jestem po kilku operacjach w dzieciństwie. Rozwijałam się normalnie, bez zadnych wad intelektualnych, ale mam świadomość że dolega mi kraniostenoza. Czy w związku z tym myślenie o powiększeniu rodziny jest rozsądne? Czy kraniostenoza jest dziedziczna i jak wygląda prawdopodobieństwo, że moje dzieci również będą chore? Istnieje jakieś zapobieganie przekazywaniu kraniostenozy czy nikt nie ma na to wpływu? Nie chcę narażać moich potencjalnych dzieci na skutki posiadania kraniostenoza, nie chciałabym żeby w ogóle były na cokolwiek chore. Ale wiem z czym wiąże się kraniostenoza i jak to wygląda w praktyce. Wolałabym im tego oszczędzić. Proszę o sugestie.

Lek. Katarzyna Szymczak

Istnieje zwiększone ryzyko, że u Pana potomstwa wystąpi ta wada, nie da się jednoznacznie określić jak jest duże.
Pozdrawiam