Czy leki hormonalne mogą powodować depresję?

Piszę, ponieważ choruję na depresję hormonalną od maja 2009 r. Nie poznaję się nawet w lustrze, a gdy byłam u ginekologa, mówiła mi wtedy, żeby odstawić tabletki antykoncepcyjne i do tygodnia powinnam się czuć normalnie. To było w sierpniu, nic się do tej pory nie zmieniło, a raczej zmieniło, ale na gorsze. Jestem z moim partnerem od prawie 4 lat. Byliśmy bardzo szczęśliwi i nagle ja zachorowałam. Potem uświadomiłam sobie, jak bardzo go kocham, a teraz jest zupełnie odwrotnie. Po prostu nic nie czuję, nic, gdy jest przy mnie i ciągle tylko te myśli w głowie. Nigdy nie chciałam przestać go kochać ani tym bardziej odejść. Chciałam być z nim już zawsze, a teraz po prostu nic nie czuję. To jest nie do zniesienia:((;(( Zastanawiam się, czy powodem tego są hormony? Boję się, że jak kiedyś w końcu wyzdrowieję, to uczucie do mnie nie wróci i tak... ta choroba psuje mi całe życie, mam tylko nadzieję, że kiedyś wszystko będzie jak dawniej... Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Doustne leki antykoncepcyjne mogą powodować obniżenie nastroju, jako objaw uboczny. Jeśli jednak nie stosuje Pani tych preparatów od kilku miesięcy, to mało prawdopodobne, aby obniżenie nastroju, brak radości życia, zobojętnienie i apatia były spowodowane antykoncepcją.

Zastanawiam się, w jaki sposób zostało postawione rozpoznanie depresji, w jaki sposób jest Pani leczona.

Rozpoznanie depresji powinno być potwierdzone badaniem przez lekarza psychiatrę. Badanie polega na zebraniu dokładnych informacji na temat charakteru dolegliwości, dotychczasowego funkcjonowania, towarzyszących chorób oraz badaniu stanu psychicznego. Lekarz może zlecić również dodatkowe badania, w celu wykluczenia innych przyczyn obniżenia nastroju.

Wymieniane przez Panią objawy mogą wskazywać na zespół depresyjny, leczenie może polegać na psychoterapii, przyjmowaniu leków przeciwdepresyjnych lub korzystaniu z obydwu metod leczenia łącznie. Skuteczna terapia sprawi, że Pani samopoczucie wróci do normy, a uczucia znów zyskają na intensywności.

Do psychiatry może się Pani zgłosić bez skierowania, wystarczy zapisać się na termin wizyty.

Pozdrawiam.