Czy leki na depresję otumaniają?

Pytam raz jeszcze, bo pani doktor poleciła psychoterapię, a tu gdzie mieszkam szans na to nie ma. Potrzebuję leków na depresję i przeciw lękom, bo nie daję rady. Chciałam wiedzieć, czy nie będą mnie otumaniać, jeżdżę autem i muszę jeszcze studiować (przymusowo). Jakie leki będą bezpieczne? Ja już naprawdę nie wytrzymuję, ledwo wstaję z łóżka, nienawidzę pracy i tych studiów, a muszę, mam dzieci na utrzymaniu. Potrzebuję pomocy. Mieszkam na prowincji. Nie stać mnie na dojazdy i kosztowną terapię.

Dzień dobry,

to zależy od leków. Leki z grupy typowo przeciwlękowych , czyli benzodiazepiny, jak alparazolam (xanax, alpragen, afobam), clonazepam czy diazepam (relanium, reladorm) itp. mogą upośledzać zdolności psychofizyczne, jak pamięć czy koncentrację. Z kolei leki przeciwdepresyjne (tianeptyna, sertralina, paroksetyna, fluoksetyna, fluwoksamina, wortioksetyna, itp.) raczej nie wpływają na zdolności psychofizyczne, ewentualnie w niewielkim stopniu. Leki te raczej wpływają na zmniejszenie libido i mogą powodować zobojętnienie emocjonalne, ale nie obniżenie sprawności psychofizycznej.

Z poważaniem.
Adam Zajączkowski

Istnieją gabinety pracujące online świadczące pomoc dla osób nie mogących skorzystać z tradycyjnego gabinetu. Warto to przemyśleć, szczególnie jeśli psychoterapia została zlecona.
Inną opcją jest skorzystanie z psychoterapii w ramach kontraktu z NFZ. Najczęściej świadczą ją placówki takie jak Poradnie Zdrowia Psychicznego i NZOZy posiadające w ofercie psychoterapię. Terapia wówczas refundowana jest przez NFZ, wiąże się to jednak z kosztami dojazdu.
Same leki jednak mogą nie być wystarczające- działają tylko na objawy, a nie ma przyczyny zaburzeń, co powoduje, ze trudności mogą nawracać. Psychoterapia jest najlepszą metoda radzenia sobie z zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi.