Czy mam depresję i czy sama sobie z nią poradzę?

Mam 20lat. Jestem kobietą.Czynniki które podejrzewam,ze wywołały moją depresję to:częste kłótnie z partnerem,przeprowadzka do innego miasta spowodowana pójsciem na studia.Bralam 3 lata tabletki antykoncepcyjne które zle na mne działały. Od tygodnia ich nie biorę. Często płacze, nie mogę sie skoncentrować na nauce, mało się uśmiecham, mam zły nastrój i pesymistyczne myśli.Czy tylko jedynym rozwiązaniem jest pójśćie do psychologa?Czy jestem w stanie poradzić sobie sama z moimi problemami?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Porada internetowa uniemożliwia postawienie jakiejkolwiek diagnozy. Pani gorszy nastrój i dolegliwości, na jakie się Pani skarży, mogą być wynikiem przyjmowania i/lub odstawienia źle dobranych tabletek antykoncepcyjnych. Niewykluczone też, że Pani objawy to oznaka rozwijających się zaburzeń depresyjnych. By jednak móc postawić rzetelne rozpoznanie, powinna się Pani skonsultować z lekarzem psychiatrą – tylko on może postawić diagnozę i zaproponować optymalne leczenie (psychoterapię i/lub farmakoterapię). Płaczliwość, problemy z koncentracją, złe samopoczucie, pesymizm, przygnębienie, spadek zainteresowań to objawy, które mogą znamionować różne problemy natury emocjonalnej. Pozdrawiam i życzę powodzenia!