Czy mam na noc stosować Hydrocortyzon?

mam pytanie odnośnie estazolamu. Lekarz psychiatra zapisał mi na zaburzenia lękowo-depresyjne lek sertagen 50 mg raz dziennie oraz na noc estazolam 1 tab., ponieważ miała problemy ze snem (problemy z zaśnięciem i wczesne wybudzanie się). Po zażywaniu tych leków mój stan zdrowia bardzo się poprawił ustąpiły stany lękowe i zaczęłam lepiej sypiać. Lekarz nie poinformował mnie jak długo mam zażywać estazolam, a czytałam, że lek ten jest silnie uzależniający. Nigdy nie wzięłam całej tabletki, była to ćwiartka albo ewentualnie połowa leku. W ciągu półtora miesiąca zużyłam tylko jedno opakowanie leku, pod koniec brałam już tylko ćwiartkę. Zmieniłam psychiatrę, ponieważ poprzedni zmienił miejsce zamieszkania. Zależało mi również żeby odejść od estazolamu i obecny lekarz zaproponował mi sympramol na noc 1 lub 2 tabletki, zaczynając od polowy dawki ewentualnie Hydrocortisonum 1 lub 2 tabletki 10 mg. Odstawiłam estazolam wzięłam pół tabletki sympramolu i nie mogłam w ogóle zasnąć, kołatało mi serce a jak już udało mi się zasnąć to obudziłam się wcześnie rano ok. 3 i już nie zasnęłam. W dzień czułam się nie swojo, miałam lekkie lęki i ogólnie dziwne samopoczucie. Następnego wieczora było tak samo, po zażyciu sympramolu kołatanie serca problemy z zaśnięciem, następny dzień z jeszcze większymi lekami. Zastanawiam się czy są to objawy odstawienia estazolamu czy nie pasuje mi sympramol. Może lepiej zażywać Hydrocortisonum na noc? Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie. Sytuacja, którą Pani opisuje może mieć kilka przyczyn:

-mogą to być faktycznie efekty odstawienia estazolamu, jednakże przy tak niewielkiej dawce leku i tak krótkim okresie jego przyjmowania jest to bardzo mało prawdopodobne,

-może to być nawrót objawów lękowych, który niekiedy występuje właśnie po około 1-2 miesiącach od początku leczenia. Taka sytuacja wskazuje na to, że trzeba jeszcze dostosować dawkę leku podstawowego, czyli w Pani przypadku Sertagenu - dawka którą Pani zażywa jest bardzo mała, dlatego taka ewentualność przyszła mi do głowy. Wspomniała Pani o objawach lękowych, czy wśród nich występowały także objawy tzw. psychosomatyczne (bóle, zawroty głowy czy właśnie kołatania serca?) - wówczas można podejrzewać że obecny stan to nasilenie objawów choroby,

-działania niepożądane po włączeniu Sympramolu - nie jest to zbyt częste ale jednak zdarzają się kołatania serca.

Myślę, że drugi lek, o którym Pani wspomina to Hydroxyzinum. Proszę skonsultować ze swoim psychiatrą czy nie warto by było w takiej sytuacji skorzystać z niego zamiast Sympramolu. Pozdrawiam