Czy mam nadwagę? Jak mogę się jej pozbyć?

Mam prawie 13 lat, 146 cm wzrostu i ważę 52 kg. Bardzo jestem niezadowolona ze swojego wyglądu. Jestem wielokrotnie przezywana w szkole przez chłopaków, że jestem gruba. Proszę o pomoc! :)
KOBIETA ponad rok temu

Witaj,

twoje BMI wynosi 24,4 i na siatce centylowej dla wskaźnika BMI znajduje się powyżej 85 centyla. Oznacza to, że możesz mieć lekką nadwagę. Masz jednak dopiero 13 lat i w Twoim organizmie zachodzą intensywne zmiany, więc pod żadnym pozorem nie powinnaś się odchudzać! Odchudzanie w tym okresie może mieć groźne skutki zdrowotne i doprowadzić do zahamowania rozwoju, problemów z płodnością w przyszłości. Jeśli źle się z tym czujesz porozmawiaj z rodzicami lub lekarzem specjalistą, który wyjaśni Ci zasady zdrowego odżywiania i jakie zmiany zachodzą teraz w Twoim organizmie. Nie podajesz informacji o swoim sposobie żywienia, więc trudno mi wskazać zmiany, jakie powinnaś wprowadzić, ale w tym wieku jedyną metodą na utrzymanie prawidłowej masy ciała jest stosowanie zdrowej, racjonalnej diety i ćwiczenia fizyczne.
Możesz skorzystać z porad zawartych w tym serwisie. Koniecznie zapoznaj się też z piramidą żywienia, która obrazuje, jak powinno się odżywiać:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...

Staraj się również dużo ruszać: biegać, jeździć na rowerze, grać w piłkę, pływać na basenie. Na pewno znajdziesz jakiś rodzaj aktywności fizycznej, którą polubisz. Jeśli jeździsz do szkoły autobusem spróbuj spacerów, a w weekendy dłuższych wycieczek.

I nie przejmuj się kolegami - w tym wieku to normalne - czasem w ten sposób próbują zwrócić na siebie uwagę lub ukryć własne niedoskonałości.

Pozdrawiam