Czy mam szansę na szczęśliwe macierzyństwo?

Witam, ja mam 38 lat, nie należę do najzdrowszych osób. Mam jedną nerkę od urodzenia i leczę się na tarczycę, mam przewlekłe infekcje zatok obocznych nosa, mój mąż ma 43 lata (nie był do tej pory ojcem, ja też nie mam dzieci) Jest po wymianie zastawki mitralnej w sercu, dwa lata temu. Czuje się dobrze jest pod stalą opieka lekarską, bierze leki, czy mamy szansę na ciążę? Zdrowe dziecko? Dziękuję za odpowiedź.

38 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.
Ciąża po 35 roku życia wiąże się zawsze z większym ryzykiem. Po 35 roku życia maleje zdolność do zajścia w ciążę u kobiet, jest także większy odsetek wad wrodzonych. Niemniej, nawet w późniejszym wieku istnieje szansa na zdrowe potomstwo. Przed podjęciem decyzji o ciąży proszę pamiętać koniecznie o wyrównaniu parametrów tarczycowych, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na rozwój dziecka. Należy przyjmować także profilaktycznie kwas foliowy na co najmniej 3 miesiące przed zajściem w ciążę. Po zajściu w ciążę, proszę pamiętać o częstych wizytach u ginekologa oraz rozważyć badania prenatalne. Wady zastawki mitralnej zwykle mają charakter nabyty, niemniej warto byłoby także aby mieć możliwość opieki kardiologa dziecięcego już w trakcie ciąży.
Pozdrawiam serdecznie