Czy mama jest uzależniona od alkoholu?

Mam 21 lat moja mama 39 od jakiegoś czasu sięga po alkohol tłumacząc się tym ze piję bo jest jej wstyd za mnie i za tatę mówi że jej nie szanujemy gdy wypije robi awantury ciągle się przyczepia ze to moja wina że ja zaczynam kłótnie za chwilę jest miła za trochę płacze i znowu jest nerwowa i tak w kółko co wieczór na drugi dzień praktycznie wcale nie wychodzi z łóżka mówi że serce jej lata że bolą ją kości ze źle się czuję ciągle wstrzykuje krople do nosa ostatnio wieczorem drzala jej noga panikowala nie wiedziała dlaczego czy moja mama jest uzależniona od alkoholu ? Czy można jej jakoś pomóc ?

1. Silna potrzeba picia (głód alkoholu) - poczucie, że "jeśli sie nie napiję, to zwariuję", wrażenie, że tylko "jeśli sie napiję, to coś wymyślę", drażliwość, nerwowość, napięcie połączone z chęcią natychmiastowego uwolnienia sie od tych uczuć np. poprzez picie alkoholu; poczucie, że alkohol "cały dzień za mną chodzi"
2. Upośledzona zdolność kontrolowania picia (utrata kontroli); trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w zakończeniu picia albo problemy z kontrolowaniem picia do wcześniej założonego poziomu, po wypiciu jednej dawki alkoholu ktoś traci kontrolę nad dalszym piciem
3. Objawy abstynencyjne i picie w celu ich złagodzenia - objawy pojawiające się po zaprzestaniu picia, gdy poziom alkoholu we krwi spada poniżej poziomu tolerancji; drżenie mięśni, nadciśnienie, gwałtowne bicie serca, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, zburzenia snu, nastrój drażliwy lub obniżony, lęk i tzw. picie na kaca, klinowanie - picie następnego dnia po piciu
4. Zmiana tolerancji na alkohol - w początkowym okresie picia podwyższa się, ktoś pije coraz większe ilości alkoholu, żeby osiągnąć ten sam efekt co kiedyś - tzw. mocna głowa, z czasem jednak ta ilość alkoholu może ulec obniżeniu, ktoś potrzebuje coraz mniej alkoholu, żeby sie upić, obniżenie tolerancji
5. Zawężenie repertuaru zachowań związanych z piciem - picie wg wzorca, ciąg albo abstynencja, częste upijanie się, okresy długotrwałego codziennego picia stałych dawek alkoholu, po którym następuje okres picia intensywnego itp.
6. Związane z piciem postępujące zaniedbywanie przyjemności, zainteresowań - ktoś traci umiejętności konieczne do trzeźwego życia, nie potrafi spedzać wolnego czasu na trzeźwo, rezygnuje z różnych działań, zachowań, gdyż picie zabiera komuś coraz więcej czasu, picie staje się najważniejszą sprawą w życiu
7. Picie pomimo wiedzy o jego szkodliwości - w pewnym momencie ktoś zaczyna zdawać sobie sprawę ze szkodliwości picia, często obiecuje sobie, że nie będzie już pił, lecz obietnic tych nie dotrzymuje, inne osoby mogą zwracać uwagę na czyjeś picie, lecz mimo tego, ktoś pije dalej, postępuje wbrew zaleceniom lekarza odnośnie picia, ktoś rzeczywiście chce przestać pić, lecz po jakimś czasie do picia wraca.

Witam, oczywiście mogą państwo pomóc mamie. Proszę skorzystać z pomocy Poradni Zdrowia Psychicznego lub ośrodka leczenia uzależnień aby zastanowić się nad dalszą formą pomocy. Pozdrawiam serdecznie